Повишение в цената на входната такса за крепостта “Царевец" и други туристически обекти, стопанисвани от Регионалния исторически музей във Велико Търново предлага директорът Иван Църов. Предстои решението да бъде гласувано на последната за годината сесия на Великотърновски общински съвет, която е през следващата седмица, предаде кореспондент на “Фокус".

Директорът на музея предлага билетът за Царевец да се повиши с 5 лв. и вместо 10 лв., туристите да плащат по 15 лв. За АМР “Трапезица" идеята е увеличението да е с 4 лв. и билетът да струва 10 лв.  Същото е заложено и за АР “Никополис ад Иструм", Археологически музей, Музей “Възраждане и Учредително събрание", музей “Сарафкина къща", музей “Затвор", църквите “Св. 40 мъченици", “Св. Георги", “Св. Димитър Солунски", “Св. св. Петър и Павел", “Св. Иван Рилски" и за “Шишманова баня". Повишение се предвижда още за мултимедиен посетителски център “Царевград Търнов", църква-музей “Рождество Христово", църква-музей “Св. Архангели Михаил и Гавраил", църква-музей “Св. Георги", музей “Констанцалиева къща", Исторически музей - Килифарево, Мемориална къща "Филип Тотю", къща-музей “Петко Р. Славейков".

“Променената икономическа ситуация в страната води до хроничен недостиг на финансови средства и трудности е поддръжката на 17 000 кв. м. експозиции, 685 000 кв. м. на обекти на открито и 73 сгради в съответните обекти в структурата на РИМ - Велико Търново. Това най - вече се отнася към цената на ползваните електроенергия и горива. Проведеното анкетно проучване сред посетители и консултации с туроператорски фирми показват, че предложените по-долу актуализирани цени на входни такси няма да променят баланса на посетителския интерес към обектите. Наред с това следва да бъде отбелязано, че в момента се работи по изграждането на допълнителни атракции (добавена реалност, образователни мултимедийни филми, включване на аниматори и пр.), които също имат определена и обичайно висока стойност, за които посетителите няма да заплащат допълнително.

Актуализирането на цените на входни такси в обектите на РИМ - Велико Търново, ще осигури качествената поддръжка на архитектурните паметници и други сгради, преобладаваща част от които са на възраст от 150 до 300 години. Само по себе си това означава, че в качеството си на недвижими културни ценности, същите изискват скъпа специализирана поддръжка", обосновава се директорът Църов.