Благодаря на всички общински съветници, които ще позволят София да бъде един по-добър, по-зелен, по-чист и по-добър град за живеене. Ще имаме повече контейнери, ще уеднаквим системата, ще се постараем да оптимизираме всичко и да направим така, че нещата да вървят напред. Това каза зам.-кметът по екология в София Надежда Бобчева след като Столичният Общински съвет (СОС) прие новите мерки за разделно събиране на отпадъците в София, предава Sofia24.bg.

Тя определи действията на СОС като стъпка в правилната посока: "Още веднъж благодаря за отговорното отношение на Столичния общински съвет и общинските съветници, които подкрепиха доклада"

По думите на зам.-кметът по екология предстои обявяването на процедура, в която която ще бъдат заложени приетите минимални изисквания: "Това ще позволи да завишим броя на контейнерите и да улесним достъпа на всеки един гражданин, включително да улесним начина, по който се изхвърлят отпадъци от опаковки, за което сме получавали многократно сигнали. Ще обявим обществена поръчка, трябва да изберем изпълнители, след това да бъде подписан договор. Надяваме се процесът да приключи до края на настоящата година".

От своя страна общинския съветник Пламена Терзирадева отбеляза, че догодина изтича договорът на Екобулпак АД и промените, които правят сега ще се отразят тогава в техните договорите. "Сега следва да се променят договорите на ЕКОПАК България АД и Булекопак АД, но искам да отбележа, че сме щастливи, защото това беше битка в продължение на няколко дни. Имаше абсолютно безпочвени аргументи, но в край на сметка възтържествува правотата", коментира още Терзирадева.

По думите й има пет основни промени, които столичани ще усетят: "Повече контейнери за целия град, уеднаквена система с три контейнера, а не с два,  контейнери с по-голям отвор за кашони и големи хартиени опаковки, информационни кампании, които да не са разпилени, а централизирани, т.е. гражданите най-накрая ще разберат какво могат да изхвърлят и какво не, и не на последно място спестени средства за столичани във връзка с нерециклируемия отпадък, който се кара към завода за боклук и който се води нерициклируем, но е годен за рециклиране".

"В доклада, който приехме има заложен по-строг контрол към фирмите, които оползотворяват боклука", Той призова гражданите да подават по-често сигнали, а когато липсват цветни контейнери около техните домове, за да може Столичния инспекторат в рамките на 12 до 24 часа да реагира", добави общинският съветник  Димитър Петров.

В момента цветните контейнери, разположени на територията на София, са 3000, а броят на тези за общ отпадък е над 90 000.