Има две наредби на Министерството на здравеопазването, които не са с характер на закони. По тези наредби се изпълняват условия за изграждане на детски градини, но те поставят пред общината доста сериозни и много тежки изисквания, които струват много скъпо. Би могло да се помогне на общините като се облекчат условията за изграждането на детските градини, за да може хем да бъде по-евтино, хем и да можем да по-лесно да намираме терени и да изпълняваме условията за изграждането на детски години. Това заяви в предаването "България, Европа и светът на фокус" на Радио "Фокус" общинският съветник от "Синя София" във София - проф. Вили Лилков.

Той даде пример: "Приехме доклада на кмета на район "Студентски" Петко Горанов, който обяви, че е изградена вече сградата и е издаден нотариалния акт на детска градина № 190 в "Малинова долина“. Това действително е район, в който много активно се застроява, но хубавото е, че кметът е успял да намери терен, и за по-малко от 500 дни, колкото беше срокът, успя за пет месеца по-рано да пусне вече детската градина. Но оттук нататък почват проблемите с намирането на необходимия педагогически състав, намирането на медицински сестри", обърна внимание общинският съветник.

Проф. Вили Лилков добави и подробности, като изтъкна, че всичко това струва доста скъпо: "Колко струва една детска градина и за колко места – става въпрос за 16 групи, 380 деца, от тези 16 групи 3 са яслени групи, и тя струва повече от 12 милиона лева, а отделно е цената и на парцела от 9 300 кв. м. Доста скъпа инвестиция, която си извършва в съответствие с изискванията, които ни налагат тези наредби. Т.е. ако е възможно държава да облекчи малко изискванията, за да може и по-евтино да излиза строителството, без това да рефлектира върху качеството на услугата, която ще получават децата в детските градини".