В спешен порядък да се предприеме отстраняване на потенциално опасни дървета и/или части от тях покрай главните и второстепенните алеи на "Лаута" и "Отдих и култура" поради горския характер на парковете. Премахването и изнасянето на мъртвата дървесина ще елиминира възможността за развитие на патогени и насекомни вредители. Нужно е да започнат санитарни сечи в дървесните масиви и извършване на възстановителни сечи за подпомагане на съществуващия надежден подраст. Трябва да се вземат спешни мерки за възстановяване на съществуващите водоизточници, да се изготви цялостна визия за парк "Лаута" и парк "Отдих и култура" и да се представи пред община Пловдив. Това се казва в становище на лесовъд инж. Никола Каварджиков, който е направил обследване на дървесната растителност в Пловдив в периода април-септември 2022 г., предава Plovdiv24.bg.

Мнението на експерта беше огласено от ландш. арх. Невена Цветкова пред пловдивските общински съветници по време на обсъждането на предложението от ПП-ДБ да се възложи на кмета в едномесечен срок да извърши фитосанитарна оценка на дървесната растителност в парковете "Отдих и култура", "Лаута", Младежки хълм, Бунарджика и Сахат тепе, установяване състоянието, вида заболяване и набор от мерки за съхраняване на наличната дървесна растителност, като след изтичане на едномесечния срок да представи доклад за констатациите от обследването с цел предприемане на по-нататъшни действия. 

Цветкова, която е председател на Научно-техническото дружество по озеленяване към Дома на техниката и член на УС на Съюза на ландшафтните архитекти, обясни пред съветниците, че професионалните организации подкрепят паспортизацията на растителността, но смятат, че процедурата трябва да се отложи.

"Дърветата още не са се разлистили и е добре това обследването да се прави през вегетационния период. Предвид това, че сумата ще е голяма и ще текат обществени поръчки, може да се отсрочи до 2026 г." - коментира експертката.

Според Цветкова, данните които ще се получат от такова обследване са инструмент, с който общината може да се защити пред обществеността. Регистърът ще съдържа информация за здравословното състояние на растителността и ще бъде аргумент за премахване на едно или друго болно дърво. Съгласно чл. 63 от ЗУТ кметът има отговорност да събира и публикува данни в публичен регистър за растителността в озеленените площи, дълготрайните декоративни дървета и на дърветата с историческо значение.

Предложението бе отложено за обсъждане на някоя от следващите сесии на Общинския съвет, като преди това се обсъди с експерти от общината за уточняване. Ще се вземат предвид свършеното от администрацията, какво се прави по проекти, а след това ще се мисли и за надграждане. 

Припомням, че още в началото на годината Plovdiv24.bg съобщи, че се подготвя фитокарта с растителността в Пловдив. Тя ще съдържа пълна информация за броя, видовете и състоянието на високата и ниската растителност. Еколозите от районните кметства вече са започнали обследването на дърветата. 

Събраните данни за растителността ще бъдат включени в Географската информационна система (ГИС) на Пловдив, която предстои да се изработи. Засега еколозите описват дървета, като кухите и загнили видове подлежат на премахване. Във фитокартата ще се включи и специализирана информация какви манипулации са правени на дървесната растителност. По този начин еколозите ще разполагат с обективни факти за състоянието на всеки един от видовете в града. 

Дърветата в старите квартали на града са засаждани преди 40-50-60 години, когато са правени самите улици и тротоари. Голяма част от настилката е деформирана от  израсналите корени. Има и видове със слаба дървесина, които са буквално на предела на възрастта си и трябва да бъдат подменени с нови. Разбира се, прави се и ново залесяване, най-вече покрай ремонтираните улици и булеварди, но на фиданките им е нужно време да пораснат.