Само малките аптеки и малките вериги в Пловдив ще участват в националния протест на магистър-фармацевтите. Собственици и служители в тях ще излязат пред обектите и няма да обслужват клиенти от 14 до 16 ч., за което се извиняват на гражданите, съобщи за Plovdiv24.bg Дориана Чакърова, координатор за Пловдив.

Големите вериги няма да се включат в бунта на аптеките. "Те имат възможност да прилагат компенсаторни механизми, а малките буквално ще се декапитализираме. Няма бизнес без принадена стойност" - коментира Чакърова.

Акцията е в знак на протест срещу измененията на Наредба 4, предложена от Министерството на здравеопазването и Националната здравноосигурителна каса (НЗОК). Промените ще доведат до значителни затруднения за фармацевти и пациенти, най-същественото е, че болните ще трябва да обикалят и да търсят лекарствата си в различни аптеки, а аптекарите ще получат само част от предвидената такса, съобщи за Plovdiv24.bg Константин Попов - главен секретар на Инициативния комитет на магистър-фармацевтите в България.

Магистър-фармацевтите смятат, че проектът за промяна на Наредба 4 е нецелесъобразна, несправедлива и ще компрометира достъпа до навременна терапия на пациентите, особено в малките населени места.

Причината за цитираният недостиг на финансови средства по бюджета на фонда в мотивите не е инспириран от подписалите договор с НЗОК търговци на дребно- собственици на аптеки в началото на годината. Идеята за повишаването на реинбурсацията на лекарствата за сърдечно-съдови заболявания през април също не е тяхна. 

От трите медицински направления, които Здравната каса подпомага, единствено по отношение на медикаментите има проблем. Идеята да се изпълнява частично рецептата, според магистър-фармацевтите, ще доведе до напрежение и ще затрудни достъпа на хората до лекарства.

"Тенденцията все повече лекарства да стават реимбурсирани, на които аптеките нямат право на надбавка, е плашеща. Тя ще доведе до фалит на голям брой аптеки, защото те работят основно с пациенти, които разчитат на Касата. Тоест, този процес се задълбочава, а това изисква преосмисляне на цялата система на заплащане на аптеките. Таксите не са решение“, казват от Инициативния комитет и предлагат да се запази сегашния модел.