Навършват се 120 г. от рождението на родопския краевед и общественик Щильон Казалиев
©
Повече от 75 години от живота си Щильон Казалиев посвещава за събиране, записване и съхранение на стотици случки, песни, разкази и др. от родопския край. Активно се включва в изграждане и обзавеждане на Етнографския музей в Райково, в оказване помощ на бедни и изоставени хора от селата Дунево, Фатово и Габрица. Неговото верую е: " Да помогнеш на хората, които имат нужда, ако ще ти да загубиш всичко".
Според сина му Георги Казалиев – също краевед и историк, най-голямата страст на Щильон Казалиев е била краезнанието. "Нямаше стар човек, който да не беше в списъка на хората, с които трябваше да беседва и да записва, да записва. Стотици са неговите писани разкази, спомени, документи и всичко, което се отнася до Райково и района около него. Това правеше живота му смислен и щастлив. Мисля, че неговият личен фонд в Държавния архив – Смолян е един от най-големите и най-много ползван от краеведи, студенти, готвещи дипломни работи и много хора, търсещи историческата истина за миналото, родовия корен, предания, легенди и за всичко."
В отдел "Заемна за възрастни" е подредено информационно табло с краеведски трудове на родопския общественик и негови наследници, както и извадки от публикации в местната преса.