Кметът на район "Централен" Георги Стаменов заяви:
"Изключително съм щастлив, че след дълъг период днес сме свидетели на символична първа копка. Тук са положени усилия повече от 15 години – от проучването, през проектирането, за да стигнем до момента, в който правим символична първа копка. Това е един от ключовите обекти в Пловдив, силно мечтан от археолога Мая Мартинова, която години е вложила усилия и знания, за да се похвалим с възстановен паметник на културата. Благодаря на община Пловдив за трайната политика в областта на културното наследство.".
Днес е един изключително щастлив ден за град Пловдив и за всички любители на културно-историческо наследство. Този обект незаслужено е неглижиран 40 години след първоначалното му откриване, отбеляза археологът Мая Мартинова. Преди около 10 години район "Централен" поднови работата по проекта, а археологическите проучвания донесоха нови данни. И още:
"Това е обект, който е учебник по история – има следи от елинистическата епоха до Възраждането, т.е. може да се проследи тук историята на Пловдив. С колегата Биляна Груева работихме в последните години, ще работим по реставрацията, за да се превърне този обект в една от перлите на град Пловдив.
Източната порта с внушителната 13 метра широка улица, която води към портата, открити са важни артефакти, един от които е надпис на гръцки и латински, че по времето на император Марк Аврелий е започнало строителството на портата. Този надпис е откаран в София, но тук ще бъде поставено копие", каза Мартинова.
Изпълнител на целия прое
Източната порта е финансирана с 2 790 000 лева за строително-монтажни работи, 35 820 лева за проектиране и 17 760 лева за надзор. По Оперативна програма "Региони в растеж" са осигурени за целия проект (Източна порта и Небет тепе) 6 996 594 лева, а съфинансирането от община Пловдив е около 2 милиона лева.