Най-новият музей в Бургас е на медицината
©
"С този музей Бургас ще бъде на картата на медицината в България, защото музеите са не само история - те са една крачка през настоящето към бъдещето", заяви ректорът проф. д-р Христо Бозов, дм. Това е третият музей, който университетът открива в рамките на 6 месеца след тези на химията и на педагогиката.
"Мога да определя този музей като бижу. Благодаря на всички, които участваха в експозицията "История от восък". Възнамеряваме да обогатим колекцията със стара техника с научна стойност, която колегите от лечебните заведения ни дарят. Вече е предвидено помещение на приземния етаж за разширяване на експозицията", допълни проф. д-р Христо Бозов, дм. Той подари на доц. д-р Карен Мануелян, дм, ценен комплект римски хирургични инструменти, които има лично от ген. Стоян Тонев, който го е запалил по история на медицината. Ректорът благодари сърдечно на всеки един от студентите, допринесъл за новия музей. А Екатерина Лалева от Асоциацията на студентите медици в България – Бургас на свой ред връчи на проф. д-р Христо Бозов, дм, и на доц. д-р Карен Мануелян, дм, благодарствени плакети.
Мулажите представляват триизмерни восъчни модели, които реалистично изобразяват заболявания с прояви по кожата и видимите лигавици. Известните мулажни сбирки в различни държави в Европа са около 20 на брой и повечето от тях се намират в големи университетски центрове. В миналото восъчните модели са намирали приложение в процеса на обучение на студенти и лекари. Днес те внимателно се съхраняват заради голямата им историческата и академична стойност. В България до скоро беше известна единствено мулажната сбирка, с която се гордее Клиниката по кожни и венерически болести в Александровска болница.
"Първите мулажи са изработени в края на XIX В в. в Париж и заменят старите гравюри и картини, по които са се обучавали студентите. Това изкуство вече е забравено, защото последните са изработени през 1950 г. Открих тези, които днес Ви показваме, в Медицинския колеж, който някога е бил училище за медицински сестри. Не знаем кой ги е поръчал и кой е техният автор, затова и нарекохме експозицията "История от восък", защото и паметта може да разтопи също толкова бързо. Те бяха в лошо състояние, но благодарение на ректора проф. д-р Христо Бозов, дм, който е най-големият дарител, и Българското дружество по дерматология бяха реставрирани", допълни доц. д-р Карен Мануелян, дм.
Експонатите са общо 56, представящи предимно кожни и венерически болести. С помощта на студентите доц. д-р Карен Мануелян, дм, ги е разпределил в 5 категории – бактериални, вирусни, паразитни и гъбични инфекции, както и венерически болести. Те представят редки или вече изчезнали заболявания като чума, вариола, тиф, антракс, редки форми на сифилис и много други. Мулажите се намират във фоайето на Медицинския факултет в Бургас. Голямата историческа, художествена и академична стойност на сбирката е потвърдена и от Българското дерматологично дружество.
"Занимавам се с реставрация, но с подобно нещо се сблъсках за първи път и за мен тази работа беше изключително предизвикателство. Направи ми впечатление, че восъкът е изключително качествен, в наше време вече не може да се намери такъв. Не е за вярване как тези мулажи са се съхранили. Когато започнах работа видях, че вътре са пълни с различни хартии и вестници. Тогава стана ясно, че датират от 1960 г. Изкарах част от вестниците за спомен, друга оставих, като сложих и с днешна дата, за да може, ако някой отново прави нещо подобно, да се знае през колко ръце са преминали в годините", каза един от реставраторите - Цвета Воденичарова. Тя е работила заедно с бургаския скулптор Атанас Стоянов.
Днешното откриване показа, че академичният дух в бургаския държавен Университет "проф. д-р Асен Златаров" е изключително силен. Преподавателите вдъхновяват студентите, а те от своя страна са активни и организират редица събития.