Днес в Техническия университет – филиал Пловдив започна форум "Ден на кариерата“ - най-големият и ефективен академичен хъб, в който се откриват пресечните точки между търсенето и предлагането на инженерни и IT-специалисти. Той се организира за 13-ти път и в през тази година в него вземат участие 62 компании от цялата страна.

По броя на участващите в "Деня на кариерата“ фирми форумът изпреварва дори "Националните дни на кариерата“, които тази година привлякоха интереса на 50 фирми в София, 33 фирми в конгресния център на Международния панаир в Пловдив и 28 фирми на изложението във Варна.

Във фоайетата на Техническия университет – Пловдив, където се провежда форумът с възможности за стаж ще могат да се запознаят не само студентите от вуза, но също така и студенти от други висши учебни заведения в Пловдив, които проявяват интерес.

В "Деня на кариерата“ участват най-големите международни и български компании от областта на индустрията и информационните технологии. Четиринадесет от участниците са тук за първи път. Интересен е предметът на дейност на участващите 62 фирми.

Лек превес имат индустриалните компании, следвани от IT – фирми, като почти половината са чуждестранни - преобладаващо немски, но също американски и английски. Има отделни компании, които се занимават със софтуер за подбор на кадри, със статистически анализи и съвети за футболни клубове и компании за залози, с оптично производство, с военно производство и дрУГИ.

Директорът на Техническия университет – филиал Пловдив проф. д-р Въльо Николов разказа, че преподавателите от висшето учебно заведение обсъждат със студентите си как да се ориентират в голямото предлагане на стажове.

"В момента перспективно място за кариерно развитие са големите чуждестранни и български фирми. Студентите сами сравняват предложеното заплащане с това, което дават конкурентите от бранша. И избират фирми, предлагащи не само добро начално заплащане, но и ясна перспектива за увеличаване на заплатата при добри резултати“ - каза проф. Николов. Обратната информация, която студенти са споделили със своите университетски преподаватели, е, че са получавали по 18,60 лева на час по време на стажа си. Стажът обикновено е минимум един месец, много често е цялата лятна ваканция, все по-често е и целогодишен стаж на непълен работен ден, така че студентът да не губи от обучението си в университета, но да си заработва добри пари.

Професор Въльо Николов счита, че студентите от Техническия университет – филиал Пловдив след стаж са много по-отворени към нови знания. Все по-често на лекции и упражнения се интересуват от конкретни инженерни и софтуерни въпроси.

"Това е моделът на изграждане на добри специалисти при съчетаване на теоретична и практична подготовка. След стаж студентите се връщат по-мотивирани да завършат обучението си и да отидат в следващото магистърско ниво“ - казва проф. Въльо Николов.

Бизнесът и висшите учебни заведения оценяват високо Програма "Студентски практики“ - фаза 2 като най-успешният проект на МОН. Това са най-добре похарчените пари от бюджета, осигуряващи заплащане на студента, на академичния наставник и на ментора от фирмата.

Най-големият работодател в Пловдивска област – холдинг "КЦМ 2000" "съблазняваше“ студентите от Техническия университет – филиал Пловдив не само с предложения за стаж, но и със специалните си стипендии за най-изявените от тях. В момента в компаниите на холдинга работят 60 инженери и IT-специалисти, завършили в пловдивския технически ВУЗ.

Панагюрска фирма показваше на заинтересованите студенти своите изделия, с които се охраняват държавните ни граници по море и по суша, уредите си за засичане на планински пожари, оптичните медицински уреди. Компанията поема транспортните разходи на стажантите си, както и заплащането на част от наема, ако бъдещите инженери и софтуерни специалисти решат да се задържат по-дълго на стаж. От Оптикс АД уверяват, че заплащането е както на техните специалисти, като стажантите получават и социалните придобивки на работещите във фирмата.

Фирма за медицинска техника и апаратура даваше на студентите, спиращи пред щанда, две насоки за размисъл. Дали се интересуват от развойна дейност, или предпочитат да участват в създаването и усъвършенстването на най-новите медицински апарати.