Наградиха победителите в конкурса за поезия "Добромир Тонев" в Пловдив
©
На специална церемония бяха обявени и наградени победителите в ХIV-тия Национален конкурс за поезия, носещ неговото име, в който право на участие имат автори до 45-годишна възраст.
На тази възраст Добри Тонев напусна този свят, за да остави името си със златни букви в поетичното богатство на България. Стиховете на емблематичния поет, превърнал се в символ на цяло едно поколение, са превеждани на руски полски, унгарски, английски, италиански, испански и немски.
Конкурсът се провежда за 14-ти път и се организира от Община Пловдив и Дружество на писателите – Пловдив, със съдействието на ИК "Хермес", ИК "Жанет 45", ПУ "Паисий Хилендарски", Тони Симидчиева, с медийното партньорство на БНР - Радио Пловдив и БНТ 2 и с любезното домакинство на ОИ "Старинен Пловдив".
В тазгодишното издание до оценяване бяха допуснати творбите на 80 кандидати с авторски текстове. Те представиха от едно до три свои стихотворения. Условието е това да са творби, които не са публикувани в печатни или интернет издания и не са участвали в други подобни конкурси до момента.
Комисията, която оцени творбите и избра победителите бе в състав: председател - Недялко Славов и членове – Росен Карамфилов и Димана Йорданова.
Поетичната вечер, посветена на Добромир Тонев, започна с разказ на Недялко Славов за личността на Добри Тонев, за неговата поезия, съвместната им работа и близко приятелство. Една от младите поетеси прочете и едно негово стихотворение на микрофон. Росен Карамфилов сподели свои мисли за процеса на писане на поезия, за своето лично светоусещане и нещата, които го вдъхновяват.
Водещ на церемонията бе журналистът Владислав Севов.
"Щастлив съм, че за поредна година съм тук и че заедно с партньорите правим необходимото този конкурс да се случва. Важно е да отбележа, че община Пловдив е призвана и длъжна да се грижи за опазване на националната ни памет. А Добромир Тонев не е само обичан пловдивски поет, той е национално богатство. Длъжни сме да уважаваме, почитаме и пазим паметта за него, тя е част от нашата национална памет. Пожелава една незабравима поетична вечер на всички участници в конкурса и гости и ще си позволя да призова – не спирайте да пишете. Мъдри хора са казали, че "написаното остава" и това е прекрасно", каза по време на откриването заместник-кметът по култура, археология и туризъм на община Пловдив Пламен Панов.
Всяка година Община Пловдив осигурява три награди. Първа награда в размер на 800 лв. и грамота тази година не бе връчена. Втората награда в размер на 600 лв. и грамота отиде при Петрана Петрова от гр. Враца. Тя получи наградата си от председателя на комисията - Недялко Славов. Третата награда – 400 лв. и грамота получи Мария Куманова от гр. София. Наградата ѝ бе връчена от заместник-кметът Пламен Панов.
Както всяка година, бяха връчени и специални награди от партньори. Парична награда от 300 лв. и грамота, връчи деканът на Филологическия факултет на ПУ "П. Хилендарски" . Получи я студентът Радослав Христов от гр. Добрич. Специалната награда на Радио Пловдив за млад поет - 400 лв. и интервю по Радио Пловдив спечели Ралица Райкова от гр. София. Наградата ѝ бе връчена от Чавдар Каришев, директор на БНР - Радио Пловдив. Нощувка за двама в хотел "Одеон" – Пловдив, осигурена от Тони Симидчиева – председател на РЗК Пловдив, спечели Велимир Макавеев от Враца.