"Благодаря за наградата от името на всички колеги в администрацията, които заслужават това признание. Радвам се, че усилията, които полагаме за подобряване на работата с гражданите, са отчетени за втора поредна година в авторитетното ви изследване“, каза Стефан Радев.
Индексът на местната система за почтеност е ежегодно изследване на антикорупционния капацитет, роля и значение на институции и сектори от обществения, политическия и икономическия живот във всички 27 общини, които са областни центрове. Той включва - общински съвет, кмет, общинска администрация, местни политически партии, бизнес, медии, гражданско общество, общинско здравеопазване. Изследването стартира през 2015 г.
В резултат на осъщественото наблюдение и анализ се публикува годишен "Индекс на местната система за почтеност в България“. Сред основните задачи е идентифицирането на добри практики и насърчаването на техния обмен между институциите в изследваните общини.
На събитието бяха представени и най-добрите практики и успехи в провеждането на политики за ефективност, прозрачност и отчетност на местно ниво. Община Сливен е отличена за "Обратна връзка с гражданите и действия за подобряване на административното обслужване: за прилагане на Европейски модел за качество и за публичност на резултатите от анкети с граждани“.
На тазгодишното представяне на Индекса участваха парламентаристи, представители на институци
©
и, Националното сдружение на общините, кметове, представители на общинските администрации, на общините областни центрове, общинските съвети, областните администрации, местни обществени посредници, представители на неправителствения сектор, бизнеса, академичната общност и медии. Събитието е част от проект "Индекс на местната система за почтеност – устойчиво бизнес развитие“, осъществяван с финансовата подкрепа на Фондация "Америка за България“.През 2020 година сливенският кмет Стефан Радев беше отличен от авторитетното изследване за добри практики в отчетността при изпълнението на европейски проекти.
Индексът на Местната система за почтеност в България позволява извършването на ежегодна сравнителна оценка на антикорупционния капацитет, роля и значение на ключови институции и социални звена на местно ниво. Той се съставя въз основа на детайлно разработен набор от показатели за изследване на институциите и структурите във всичките 27 общини - областни центрове в страната.