Над 6000 са недействителните бюлетини на вота в Русе. На практика те костват 9 мандата за общински съветници в местния парламент.

40 000 русенци отидоха до урните да гласуват в неделя, 6057 души обаче са сгрешили, като не са отбелязвали квадрачетата в бюлетините.

Последните пет години Силва Агопян не е пропускала участие в секционна избирателна комисия. За първи път обаче отчита толкова невалидни бюлетини.

"В бюлетината за общински съветник масово не е зачеркнато квадратчето с избор на съответната политическа партия, а е зачеркната само преференцията. Това прави бюлетината абсолютно невалидна. В нашата секция имаме 26 такива бюлетини, които трябваше да обявим за невалидни. Чувам за колеги, където има по 30 и по повече такъв тип невалидни бюлетини", каза Силва Агопян – председател на СИК – Русе, предава обществената телевизия.

Според Общинската избирателна комисия някои от бюлетините умишлено са били отбелязани по този начин.

"За мен тук има и определена воля така да пуснат. Не могат да са толкова много, които не знаят", заяви Милена Хинкова – председател на ОИК – Русе.

Грешка в протокола връща две от секциите в изходна позиция. Членовете на комисиии започват да броят отначало. Така Общинската избирателна комисия открила, че в чувалите със сгрешени бюлетини имало и такива с отбелязана партия, но без преференция, но били отчетени като невалидни.

"Доста разнопосочно са ги оценявали, под недействителни бюлетини бяха сложили в купчината с недействителни бюлетини най-различни, и такива, които бяха действителни, поради което се наложи да ги преброят тук наново и да попълнят нов протокол. Тази година обучихме рекорден брой хора. От 1900 членове на секционни комисии, хиляда сто и не знам си колко дойдоха на обучението. Тези хора, които бяха объркали това, са били на обучение. Задавах им въпрос, защо, след като бяхме на обучение и сме говорили аз това, как решихте така. Няма отговор на въпроса", подчерта Милена Хинкова.

Оказва се, че на тези избори квотата за влизане в общинския съвет в Русе е паднала на 626 гласа. Преди четири години за един мандат са били необходими над 900 гласа.