На територията на област Смолян, ловен туризъм се предлага основно от Държавно ловно стопанство "Извора" гр. Девин, като той може да се практикува и в Ловните сдружения, Дивечовъдните участъци към Държавните горски стопанства и тези отдадени за стопанисване и ползване на дивеча на юридически лица. Това каза пред журналисти инж. Георги Кисьов – директор на Регионална дирекция по горите – Смолян, по повод Седмицата на гората, предаде репортер на Радио "Фокус" - Смолян. През 2021 г. от възможностите за ловния туризъм са се възползвали 176 български ловци и 51 чуждестранни. Приходите от тази дейност за годината са на стойност 262 531.82 лв., поясни инж. Кисьов.

По думите му, дивата свиня е основен вид дивеч и най-масов обект на лов за ловците в региона. За миналата година от ловците в Ловните сдружения и ловците, посетили Държавните ловни стопанства и дивечовъдни участъци в Смолянско са остреляли 11 благородни елена, 10 елени лопатари, 300 сърни, 1389 диви свине, 41 заека, 25 вълка и 867 лисици.

Общата площ на ловностопанските райони на територията на РДГ- Смолян е 247 145.20 ха., в това число 206 170,70 ха. предоставени ловностопански райони на ловните дружини и 40 974.50 ха. държавни ловностопански райони.

Ловците на територията на област Смолян към 2022 г. са 4160, които членуват в 64 ловни дружини, обединени в 6 ловни сдружения. След проведени курсове за кандидат-ловци, организирани от Ловните сдружения в СЛР-ЛРД "Сокол“ гр. Смолян и СЛР-ЛРД "Девин“ гр. Девин, успешно издържалите изпитите по теория и практика пред комисия, назначена от Изпълнителния директор на ИАГ-София са 78 души. През тази година на територията на РДГ- Смолян предстоят да се проведат курсове за нови ловци, организирани от ловните сдружения СЛР-ЛРД "Сокол“ гр. Смолян, СЛР-ЛРД "Девин“ гр. Девин и СЛР "Чернатица“ с. Хвойна.

Нели ГЕРГЬОВСКА