Над 1/4 от жителите на Търновска област проверяват здравния си статут чрез ПИК
©
"Притежателите на ПИК и електронен подпис могат да се възползват от над 160 онлайн услуги“, напомнят от териториалната дирекция на НАП. Сред тях са: подаване на данъчни и осигурителни декларации, справки за задълженията с възможност за плащане чрез виртуален ПОС терминал, включително и за местни данъци и такси, подаване на заявления и искания за различни административни услуги, изготвяне на справки за осигурителен доход и за актуално състояние на трудови договори.
Клиентите имат възможността с ПИК да правят справки за контролни производства и за документите, връчени, получени или изпратени във връзка с ревизии и проверки, да подават искане за прихващане или възстановяване на надвнесени суми, да променят данните си за кореспонденция и други.
С ПИК на НАП могат да се ползват не само е-услугите на приходната агенция, но и отделни услуги, предоставяни от други администрации, сред които НОИ, Националната здравноосигурителна каса, Агенция по заетостта, Агенция по вписванията, Министерство на земеделието, 60 общини, включително община Велико Търново, и други.
Гражданите, които искат да им бъде издаден персонален идентификационен код от НАП, могат да го получат при посещение на офис на Агенцията или да го заявят с обаждане на информационния телефон: 0700 18 700, на имейл: infocenter@nra.bg, по пощата, както и през системата за сигурно електронно връчване (https://edelivery.egov.bg).
В заявлението за издаване на ПИК е необходимо потребителят да посочи своите данни, задължително електронен адрес за кореспонденция, както и предпочитан от него офис на НАП, в който ще получи издадения ПИК. От съображения за сигурност, кодът се дава само лично на клиента или на упълномощено от него лице в запечатан плик, защото всички действия извършени с ПИК, включително подаване на декларации и документи, се считат за саморъчно подписани.