Средата на месец септември е крайният срок, в който микро и малките предприятия у нас могат да кандидатстват за финансова помощ по процедура "Подкрепа за семейните предприятия, предприятията от творческите индустрии и занаятите“ от Програма "Конкурентоспособност и иновации в предприятията“ 2021-2027 година. Това съобщават от Областния информационен център във Велико Търново, предаде кореспондент на "Фокус“.

Целта на финансирането е да подобри производствения капацитет и да оптимизира бизнес процесите в семейните предприятия, предприятията от творческите индустрии и занаятите с цел повишаване на конкурентоспособността. Идеята е и да се засили на пазарното им присъствие.

Процедурата е насочена към микро и малки предприятия регистрирани по Търговския закон или Закона за кооперациите, но с регистрация не по-късно от 31 декември 2021 година. Фирмите могат да кандидатстват за придобиване на нови машини, съоръжения, оборудване, инструменти, както и специализиран софтуер, осигуряващи подобряване на производствения им капацитет. Предвидена е и възможност за насърчаване на пазарното представяне чрез създаване на онлайн магазин за предлаганите продукти или услуги. По процедурата ще се предоставя подкрепа и за въвеждането на ИКТ системи и модули за подобряване на управленските, производствените и логистичните процеси в предприятията.

Общият бюджет на процедурата е 117 514 155 лв. Минималният размер на безвъзмездната финансова помощ по индивидуалните проекти е 15 000 лв., а максималният – до 150 000 лв. Максималният интензитет на безвъзмездната финансова помощ за семейни предприятия и такива от творческите индустрии е 75%, а за занаятчийските предприятия е 85%. Всеки кандидат има право да заяви подкрепа по процедурата само като семейно предприятие, или само като предприятие от творческите индустрии, или само като фирма, осъществяваща занаятчийска дейност.

Подаването на проектните предложения е до 16 септември и се извършва изцяло по електронен път чрез попълване на уеб базиран Формуляр за кандидатстване и подаването му заедно с придружителните документи чрез Информационната система за управление и наблюдение на средствата от еврофондовете (ИСУН), с използване на валиден Квалифициран електронен подпис (КЕП), чрез модула "Е-кандидатстване“.