1563 бенефициента са получили безвъзмездна финансова помощ в размер на 660 567 079 лв. от 2014 година насам в област Русе по програмите от Споразумението за партньорство с ЕС. Извън тези програми са трансграничните проекти и проектите по Програмата за развитие на селските райони. Данните бяха обявени по-рано днес от управителя на Областния информационен център Диана Аврамова по време на форум, посветен на функционирането и новостите в Информационната система за управление и наблюдение /ИСУН/.

Срещата бе открита от областния управител Драгомир Драганов и заместник-кмета по международни програми и проекти, инвестиции и собственост Златомира Стефанова. Драганов посочи, че сътрудничеството с Областния информационен център е на много високо ниво и днешното обучение е със силно практическа насоченост. "Усвояването на европейските средства е изключително важно за развитието на икономиката. То има пряк ефект както върху публичния, така и върху частния сектор“, коментира Драганов и посочи, че в националното стопанство са постоянно необходими свежи пари.

"Голяма част от корпоративните капиталови вложения ще бъдат пренасочени за следващата година. Затова все по-голяма роля върху местната и регионалната икономика оказват средствата от Европейския съюз. Това от своя страна налага правилното боравене с подобни електронни системи“, коментира областният управител и адмирира подобни инициативи, които са близко до хората и дават шанс да се чуят техните проблеми, както и предизвикателствата, пред които са изправени. "Надявам се, че ще продължите да оптимизирате процеса за работа с ИСУН, така че да има повече подадени проекти и да няма неподадени поради технически проблеми. Убеден съм, че така ще се намали значително времето при подаване на проекти, а също и административната тежест и ще се отдели по-голямо внимание върху работата на терен“, заяви областният управител.

От своя страна Златомира Стефанова посочи, че от Областния информационен център са изключително активни в това да направят работата по проектите по-практична. "Процесът по кандидатстване е само началото, много по-тежко е отчитането и ръководенето на проектите“, заяви Стефанова и отбеляза, че провеждащото се обучение е изключително целесъобразно.

Срещата се организира от Областен информационен център – Русе в партньорство с отдел "Информационни системи“ в Дирекция "Централно координационно звено“ на Министерския съвет. Целта на обучението е участниците по проектите да се ориентират по-лесно в информацията и да търсят реално отворени към момента на проверка процедури, а също и да попълват формуляра за кандидатстване максимално бързо и безгрешно. Лектор на обучението беше началникът на отдел "Информационни системи“ в Дирекция "Централно координационно звено“ на Министерския съвет Георги Стратиев. Във форума участваха и експерти от Областната администрация.

По данни от ИСУН от 2014 до момента в Област Русе по програмите от Споразумението за партньорство с ЕС 1563 бенефициента са реализирани 2130 договора на обща стойност 840 364 955.36 лв. Най-честите бенефициенти са администрациите, бизнеса, НПО-та и училищата.