Варна винаги е бил и ще си остане много различен български град. Причините за това са много, но днес ще ви разкажем за една, който е стартирала на 9 януари в морския град, а вече, макар и видоизменена, без нея е немислимо настъпването на новата година.

Историята, която ще ви разкрием, е станала на 9 януари 1936 година, точно преди 89 години. Независимо, че светската държава е вече по Григорианския календар, то Православната църква е по стар стил.

Така малко след Коледа, която преди 89 години е била на 7 януари, във Варна стартира традицията Дядо Мраз да раздава подаръци. Тогава е организирано първото в България общинско празненство с елха за бедните ученици, на което е представена детска пиеса Дядо Мраз, ученически хор изпълнява коледни песни, а в антракта са раздадени подаръци на децата.

Независимо, че днес малцина, и то само по-възрастните, казват Дядо Мраз, а не Дядо Коледа, за поколения наред белобрадия старец е носил това име.

Любопитно е, че у нас образът на Дядо Мраз се среща в литературата от ранните години на XX век. Доказателство за това е стихотворението на Елин Пелин от 1908 година:

Знаете ли кой съм аз –

дядо ви Мраз?

Тежък лед ми е брадата,

от бял сняг ми е косата.

Ледни, дишам, ветрове,

страшни трупам снегове.

Дето щипна – почервее,

дето хапна, посинее.

Бягай в къщи и се сгрей,

гледай вънка и се смей!

Освен Елин Пелин, който през 1910 г. пише и приказката Дядо Мраз и внуците му, стихове, приказки и детски разкази, посветени на Дядо Мраз през 20-те и 30-те г. на XX в. създават още поети като Гео Милев и Асен Разцветников, детски писатели като Чичо Стоян и Георги Райчев.