На днешната дата преди 118 години, на 3 януари 1907 г., отваря врати великолепната сграда на Народния театър, припомниха от Столична община. Сградата е построена на мястото на дъсчения театър "Основа". Проектът е дело на известните виенски архитекти Фердинанд Фелнер и Херман Хелмер, които имат театрални сгради във Виена, Одеса, Загреб, Прага, Висбаден, Братислава и други европейски градове. Живописното оформление на тавана и стените в зрителната зала е възложено на известния австрийски художник Рудолф Фукс. 

Театърът е оформен в стил Виенски барок и за времето си е оборудван с едни от най-модерните сценични съоръжения. Сградата е завършена в края на 1906 година, а изграждането ѝ е струвало 1 500 000 лв. тогавашни пари.

"Един млад народ има нужда от облагородяващото въздействие на сцената. Усещайте се не само жреци на изкуството, но и обществени възпитатели. Великолепната сграда не е още театър. Тя ще стане такава, когато бъде одухотворена от играта на актьора" – с тези думи проф. Иван Шишманов, тогава министър на просвещението, посреща трупата на Народния театър в новата великолепна сграда.

През годините сградата претърпява няколко инцидента. През февруари 1923 г. по време на представление декорите на сцената внезапно пламват. За щастие фасадата не е сериозно засегната. Възстановяването на театъра продължава до 1929 г. по проект на дрезденския професор Мартин Дюлфер, който изгражда нова модерна сцена и оформя театъра в стила на неокласицизма.

По време на Втората световна война част от зданието е разрушено. Последната голяма реконструкция на Народния театър е от 1972 г. до 1976 г. Проектът се изпълнява под ръководството на арх. Иван Тонев и проф. инж. Венелин Венков, а целта му е да възвърне първоначалния вид на зданието. По това време се изгражда и Камерна сцена.

Цялостното художествено оформление е дело на художниците Дечко Узунов, Георги Чапкънов и Иван Кирков, който е и автор на завесата на театъра – неугасващия Феникс.