На 95 % са изпълнени дейностите по трансграничния проект за модернизация на "Ягодинска пещера“. Това каза за "Фокус“ уредникът на природното образувание Сергей Генчев. "Остават още съвсем малко дейности. Подменили сме парапети, монтирали сме камерно наблюдение на цялата пещера. Направена е телефонизация, за да имаме връзка с колегите. Ако има някаква ситуация и се налага да се окаже помощ на някой. Монтирано е и аварийно и сега пещерата може да се разглежда дори и когато няма електрозахранване“, обясни Генчев.

"Фокус“ припомня: Сдружение Туристическо дружество "Родопея“, стопанисващо "Ягодинска пещера“ изпълнява проект: "Модернизация, популяризиране и експлоатация на пещери", финансиран по Програмата за сътрудничество ИНТЕРРЕГ V-А Гърция-България 2014-2020. По проекта се работи в партньорство с 3 организации от гръцка страна – Община Неа Зихни (Водещ партньор), Пещера Алистрати S.A. и Общинско социално предприятие на Просоцани, както и с Община Мадан, от българска страна. Крайният срок за изпълнение на проекта е 31/12/2022 г.

Основната цел на проекта да направи пещерните обекти в трансграничния район атрактивна и тематична туристическа дестинация, чрез използване на иновативни и съвременни методи. Той има и специфични цели, които са и очаквани резултати от неговото изпълнение, а те са да поддържа и да повишава интереса към посещението на пещери; да насърчава и подкрепя опазването на пещерите; да прилага иновативни методи, отнасящи се до технологиите, за разпространение на придобитите знания и очертаване на значението на местата от спелеологичен интерес; да организира срещи и събития, включително обучение за повишаване на осведомеността по всички аспекти относно важността на опазването на пещерите и тяхното значение като обекти от природно наследство и научен интерес;

Проектът е насочен особено към използването на технологично усъвършенствани техники, които ще помогнат на органите за управление на пещерите да запазят обектите на природното наследство, да постигнат по-висок статут на туристическа дестинация и в крайна сметка да помогнат на туристическия сектор да продължи по пътя на устойчивото развитие. Добавена стойност се предвижда и в аспекти като инициативи, водещи до трансгранични културни събития, обмен на знания, човешки ресурси и добри практики, съвместни инициативи в бъдещи проекти и възстановяване на обекти.

Нели ГЕРГЬОВСКА