На 16 срещи запознаха обществеността с Концепциите за териториални инвестиции в Търновска област
©
В седем общини бяха организирани 16 дискусии, на които бяха коментирани 10 концепции за ИТИ.
В началото на тази седмица в Горна Оряховица обсъдиха концепциите за: - "Устойчива и безопасна инфраструктура на територията на СЦР, област Велико Търново“ с кандидат АПИ; - "Национална концепция за създаване на основни пунктове за управление на реагирането при възникване на широкомащабно бедствие от сеизмичен характер" с кандидат ГД "Пожарна безопасност и защита на населението“ към МВР; - "Създаване на функционална и иновативна образователна среда за дуално обучение в ПГЕЕ "М. В. Ломоносов“, гр. Г. Оряховица“ с кандидат ПГЕЕ "М. В. Ломоносов“; - "Интегриран междусекторен модел свързващ източната част на Община Горна Оряховица с градския център, чрез прилагане на интегриран екосистемен подход чрез транспортната и техническа свързаност, бизнес и предприемаческа екосистема и здравно-социална екосистема“ с кандидат Община Горна Оряховица; - "Интегрирана междусекторна система основана на икономически растеж, знания и транспортна свързаност“ с кандидат Община Горна Оряховица; - "Намаляване на замърсяването на въздуха в община Горна Оряховица, чрез реализиране на зелена инфраструктура в градска среда“ с кандидат Община Горна Оряховица.
Във Велико Търново обсъдиха концепциите за: - "Интегрирана подкрепа за Велико Търново - Укрепване на свлачища на територията на община Велико Търново“ с кандидат Община Велико Търново; - "Обособяване на Старопланински хъб от рекреационни зони за устойчив туризъм и зелени пространства за културни и социални иновации“ с кандидат ТД "Трапезица-1902“; - "Комбинирана концепция за подпомагане на сценичните изкуства“ с кандидат НАТФИЗ "Кръстьо Сарафов“ и партньор МДТ "К. Кисимов“ – В. Търново; - "Устойчива и безопасна инфраструктура на територията на СЦР, област Велико Търново“ с кандидат Агенция "Пътна инфраструктура“.
В обществените дискусии участваха водещите кандидати и партньори, представители на местната власт, обществени и неправителствени организации, академичната общност, бизнеса, медии, заинтересовани граждани и др. Публичните обсъждания имаха за цел да се осигури участието на местните общности в процеса на подбор на КИТИ с европейски средства, като мненията и коментарите ще бъдат представени на широкия състав на Регионалния съвет за развитие на Северен централен регион, който да ги вземе под внимание при изготвяне и одобрение на приоритизирания списък с концепции за изпълнение.
Събитията се организираха от Областен информационен център (ОИЦ) – Велико Търново, като част от експертното Звено за публични консултации (ЗПК) към Регионалния съвет за развитие на Северен централен район.