Мястото, което се превърна в скъпоценно бижу за Пловдив
© Plovdiv24.bg
На 19 април 2024 стотици пловдивчани и гости се събраха на официалното откриване на парка.
Зоната придоби изцяло нов облик - ремонтирани алеи, нови пейки, зелени площи и водни атракциони.
Ремонтираното място се превърна в оазис за летните горещини в близост до Природонаучния музей и Дома на младоженците.
Припомненте си хронологията, която доведе до цялостното преобразяване на парка:
На 12 април 2023 година бе дадена символичната първа копка на най-старата градина в България.
Първоначалният проект за реконструкцията на мястото бе изработен в мандата на Иван Тотев, бившият градоначалник Здравко Димитров даде началото, а завършения вид на мястото дойде при сегашния кмет Костадин Димитров.
"С проекта ще направим реставрация на миналото, което ще подарим на нашите деца и внуци", твърдеше кметът на район "Централен" Георги Стаменов през всичките години.
Ремонтът започна със скандал относно премахването на няколко дървета в зоната. В крайна сметка отрязани бяха 40 дървета, които са били болни или пък в не добро състояние.
През лятото на 2023 година започнаха интензивните дейности около мястото. Излети бяха детските площадки, подземните комуникации бяха изградени в цялост на 90%, напоителната система на целия парк бе на 80% изградена.
На 13 октомври 2023 участъкът на ул. "Христо Г. Данов" между ул. "Бетовен" и бул. "Руски" бе затворен за движение. Това се наложи заради реконструкцията на градината.
Ден по-късно кметът на район "Централен" Георги Стаменов загатна, че е възможно мястото да бъде открито до края на годината. Към онзи момент вече бе завършен големият новоизграден фонтан, както и голяма част от тротоарните алеи и по тях са поставени стълбовете за улично осветление.
В края декември се заговори и за бъдещето на ул."Христо Г.Данов". Кметът Георги Стаменов не можа да даде конкретен отговор, но всички граждани придобиха усещането, че улицата ще стане пешеходна.
Междувременно в градината бяха засадени 147 нови дървета. Подбраните видове са били част от автентичния облик на градината, както е била замислена от създателя й Люсиен Шевалас.
Любопитно бе, че в строителната бригада ремонтираща мястото работи и ливанец.
През февруари огромният фонтан, който бе изграден на мястото на зелените площи в центъра, вече бе пълен с вода и започнаха първите проби.
Водният стълб се издига на височина близо 20 метра. Най-голямото водно огледало в първия обществен парк е с диаметър 14 метра.
Освен него другите две водни площи – сух фонтан на входа откъм ул. "Христо Г. Данов" и водна естакада до Природонаучния музей също бяха готови.
Дилемата през март беше дали ул."Христо Г.Данов" ще бъде пешеходна, но това все още не беше решено. В средата на март кметът Георги Стаменов остана сух във воден тунел на градината.
Докато кметът се радваше на новите придобивки на мястото, то гражданите не бяха съгласни с превръщането на ул."Христо Г.Данов" в пешеходна.
Преди официалното откриване се заговори за преименуването на Първата градска градина, но в крайна сметка това не се случи.
И така на 19 април тя тържествено бе открита.
Припомняме, че за Първата градска градина бяха осигурени общо 4.5 милиона лева, от които 3.8 млн. заем от Фонда за устойчиви градове и 700 000 лв. собствени бюджетни средства.