Музеят за нова история на Варна отбелязва годишнина от спелеоложка експедиция, поставила рекорд
© РИМ - Варна
На 22 март 1989 г. експедицията навлиза в дълбините на земята. На 8 април петима членове на експедицията достигнат сухото дъно на пещерата на дълбочина 1358 метра, наричано по онова време "дъното на света“ или "подземния Еверест“. Само един от тях - Христо Райков, успява да преодолее под вода първата от наводнените подземни галерии. Той става третият в света човек и единственият до днес българин, преминал под вода галерия в пещерата "Жан Бернар“. За съжаление, това спортно постижение съвпада по време с политическите сътресения в страната и това е причината то да остане слабо отразено в пресата, а днес е непознато за младото поколение, посочват музейните специалисти.
Подготовката на варненската експедиция до Френските Алпи трае две години. Логистиката, финансирането и административната организация са активно подпомогнати от тогавашния кмет на район "Одесос“ Радко Радулов, припомнят от музея. Технически ръководител на е председателят на пещерния клуб Кирил Иванов. Треньор на водолазите, които трябва да преминат под вода през наводнените галерии е кап. Веселин Венков.
За да припомни това значимо за варненския и българския спорт постижение, Музеят за нова история на Варна ще предложи на посетителите си днес в 18:00 ч. прожекция на документалния филм за спелеоложката експедиция "Жан Бернар“ 89, спечелил първа награда на фестивала за приключенско кино в Барселона през 1989 г., и среща-разговор с единствения българин, преминал под вода галерия в пещерата "Жан Бернар“, варненеца Христо Райков, който е психолог по професия и алпинист по призвание. Сред неговите постижения са покоряването на връх Гранд Жорас в Алпите по северната стена ("стената на смъртта“) през 1986 г., връх Матерхорн в Алпите през 1987 г., връх Елбрус в Кавказ през 1988 г., връх Ленин в Памир през 1997 г., връх Тенгри Хан в Тян Шан през 1998 г. Номиниран е за спортист на Варна за 1997 г.