С вход свободен ще работи днес музей "Затвор“ във Велико Търново днес. Поводът е 151-ата годишнина от гибелта на Левски, която отбелязваме на 18 февруари, предаде кореспондент на "Фокус“. От Регионалния исторически музей в старата столица уточняват, че "Затворът“ ще е отворен за посетители от 10:00 до 16:00 часа.

Затворът-музей се намира южно от изградения през 1872 гидуба от майстор Колю Фичето конак, в който сега се помещава експозицията "Възраждане и Учредително събрание". Строителство на затвора започва около средата на XIX век. През 1854 година той вече се използва по предназначение. Сградата е изградена изцяло от камък, с дебелина на стените 0,70–0,90 м. Постройката има един приземен и два горни етажа. Северно и западно от нея са разположени два вътрешни двора, оградени от високи зидове и спомагателни постройки. В единия е извършвано оковаването на затворниците, а другият е предназначен за разходки. В годините на османското владичество са използвани трите етажа на сградата. След Освобождението на България са пристроени нови помещения, а затворът функционира като етапен до 1954 година.

Експозицията е разгъната в приземния и на първия етаж. Направена е възстановка на интериора на три от килиите и карцера, функционирали по времето на борбите за национално освобождение. В помещението за мъчения са представени уредите, с които са извършвани инквизиции, както и описание на най-често прилаганите изтезания. В коридора на първия етаж върху табла са изписани имената на 399 поборници, лежали в Търновския затвор.

След залавянето си край Къкринското ханче, Васил Левски е отведен в затвора в Търново и е въдворен в изолирана килия. Той е лежал тук от 27 до 31 декември 1872 г. , когато е отведен в София за процеса и гибелта му.

В търновския затвор Апостола е pазпитван и измъчван тpи пъти от извънpеден турски съд.

Върху отделно фототабло са портретите на най-значимите личности, затваряни тук – Филип Тотю, Стефан Караджа, Васил Левски, Тодор Каблешков, Бачо Киро, Георги Измирлиев, Тодор Кирков и др.