"Може да има криза в политиката, но при ашурето няма криза. Всички религии и етноси можем заедно да празнуваме", това споделиха при откриването на 9-то поредно издание на "Ден на ашурето"

По традиция Мюсюлманското настоятелство и Районното мюфтийство в Пловдив с подкрепата на община Пловдив създадоха събитието пред Джумая джамия, предаде репортер на Plovdiv24.bg.

Организаторите разказаха, че в началото се е празнувала вечер на ашурето, но малко по-късно е било променено.

В събитието присъстваха редица официални лица като областният управител, проф. д-р Христина Янчева, генералният консул на република Турция, заместник-кметът по транспорт в община Пловдив Савина Петкова, заместник-кметът от район "Централен" Октай Чалъшкан, както и председателят на народно читалище - "Мустафа Кемал Ататюрк" Сердар Чалъшкан.

Специален турски народен танц "Ачелия" изпълниха момичета и момчета от Крумовград, които са станали още в 6 часа сутринта, за да пристигнат на "деня на ашурето". Районният мюфтия на Пловдив връчи грамота на танцовата група за положения им огромен труд.

"Особеността на ашурето е, че съдържа много плодове, зеленчуци, разнообразни съставки и те оформят едно вкусно ястие. Точно като съжителството на всички религии и етноси в Пловдив, които живеят в хармония заедно. Денят на ашурето символизира това", каза консулът на Република Турция. 

Областният управител на Пловдив Христина Янчева сподели, че днешният ден е празник на толерантността и приятелството.

"Пловдив е древен град и в продължение на векове са живели хора с различни етноси и религии. Съвременният Пловдив е колоритен град, където всички живеем в мир и разбирателство. Пловдив винаги трябва да бъде пример за приятелство между различните хора."

Председателят на висшия мюсюлмански съвет подчерта, че всевишният е създал хората, за да бъдат заедно и да се опознаят.

"Ашурето има философски смисъл и религиозни корени. Ашурето се прави бавно, като символ на това, как човек трябва да се научи на търпение. Трябва да търсим пътят на добруването, а не на враждата."

Районният мюфтия допълни, че ашурето е храната, олицетворяваща мира. То е израз на споделяне, солидарност, любов и е символ на благодат и изобилие. 

Десетки пловдивчани бяха избрали да посетят събитието и да се почерпят с вкусно ашуре.

На финала всички официални лица хванаха по един черпак, отвориха "вълшебният казан" пълен с ашуре, разбъркаха заедно съставките му и след което започнаха да го раздават.