Модернизираха пожарните служби в Русе и Гюргево
© ОА-Русе
На официалната пресконференция, която се проведе днес в Русе, присъства и областният управител Данаил Ковачев. Той посочи, че проектът е сред най-значимите инициативи в сферата на сигурността в региона през последните години.
"За пореден път се убеждавам, че ръководителят на една държавна структура не може да бъде само началник, той трябва и да е мениджър. Благодарение на модерното виждане на русенската дирекция за пожарна безопасност и защита на населението, на нашите румънски партньори и подкрепата от страна на Европейския съюз, бе постигнат подобен впечатляващ резултат", каза Ковачев.
Това е пореден проект, важно е, че сътрудничеството продължава и партньорите си имат доверие, което е от особено значение в съвременния сложен живот“, сподели още областният управител. Той бе категоричен, че проектът освен за подобряване условията на труд е допринесъл много и за надграждане на досегашните взаимоотношения между институциите от двете страни, като отбеляза, че е силно впечатлен в от подготовката и мотивацията на огнеборците. Той бе категоричен, че ръководената от него институция ще продължи по всякакъв начин да подпомага реализирането на проекти, които са с реална насоченост към хората.
На събитието присъстваха редица представители на държавната и местна власт, както и на академичната общност. Сред тях бяха заместник-директорът на Главна дирекция "Пожарна безопасност и защита на населението" старши комисар Любомир Баров, заместник-председателят на Окръжния съвет в Гюргево Елисабета Михалча, директорът на Областната дирекция на МВР старши комисар Пламен Първанов, директорът на Регионална служба "Пожарна безопасност и защита на населението" комисар Светослав Войчев, директорът на дирекция "Обществен ред и сигурност" към Община Русе Георги Игнатов, както и гл. ас. д-р Наталия Венелинов от Русенския университет "Ангел Кънчев", а също и изпълнителният директор на Асоциация "Еврорегион Данубиус" Лили Ганчева.
Старши комисар Баров сподели, че проектът е бил изключително важен, защото благодарение на него Първа районна служба "Пожарна безопасност и защита на населението" – Русе е била напълно обновена и реновирана по начин, по който всяка подобна европейска институция би трябвало да изглежда.
От румънска страна благодариха на екипа по проекта за отдадеността и определиха реализирането му като уникално за двете страни. Според тях той е изисквал голяма мобилизация на труд и усилия. Те подчертаха и съществената роля на Лили Ганчева за неговото изпълнение.
"Както винаги университетът продължи да бъде онзи партньор и най-вече приятел, който подкрепя всички усилия, свързани с развитието на града и региона", каза гл. ас. д-р Наталия Венелинова. Тя заяви още, че постигнатото от проекта е повод за гордост.
На събитието беше и бившият директор на Регионална дирекция "Пожарна безопасност и защита на населението" комисар Димитър Павлов, по чието време е стартирал проекта. Той сподели, че е изключително доволен от добрата екипност и оперативна готовност на колегите си за работа в полза на обществото. "Поздравления за отличното партньорство с румънските власти, което винаги е било на много високо ниво“, допълни още той и изрази надежда сътрудничеството между институциите от двете страни на река Дунав да продължи и занапред.
Днешната инициатива бе част от предвидените дейности по проект "Инициативи за безопасен регион: окръг Гюргево и област Русе", финансиран по Програма INTERREG V-A Румъния – България. Благодарение на проекта Първа районна служба "Пожарна безопасност и защита на населението" в Русе е основно ремонтирана и всички помещения в нея са цялостно преоборудвани, така че да отговорят на съвременните европейски изисквания.
Реализирани са мерки за подобряване на енергийната ефективност на сградата, като е положена външна топлоизолация, подменена е дограмата, изградени са нови двускатни покриви от термопанели. Също така са изцяло подменени електрическите и ВиК инсталациите, изградени са системи за видеонаблюдение, контрол на достъпа, пожароизвестяване, мълниезащита и озвучаване. За цялата сграда е предвидено енергийно ефективно електрическо оборудване, включително вътрешното и външното осветление.
Изградена е система за използване на енергия от възобновяеми източници чрез монтирани соларни панели за битова гореща вода, предоставена е и възможност за използване на природен газ както за отопление на гаража, така и за подгряване на битова гореща вода. Сградата е изцяло климатизирана, изградена е енергийно ефективна вентилационна система, подменени са всички настилки в сградата и прилежащия терен. Също така е изпълнено паркоустрояване и озеленяване. Изградена е подпорната стена в южната част на имота и е положена изцяло нова асфалтова настилка.
Основно е реконструирана кулата за изкачване с щурмова стълба с необходимата към нея състезателна пътека. Същевременно е помислено и за комфорта на огнеборците – те имат нов физкултурен салон, столова и места за отдих. Закупени са инструменти за оборудване на работилницата, както и съвременно комуникационно оборудване за всички работни места. Освен осигуряване на необходимите технически условия проектът е допринесъл за подобряване на съвместното управление на риска в трансграничния регион, както и за повишаване на ефективността ма действията на властите при извънредни ситуации. Общата стойност на проекта е малко над 5 милиона евро, от които около 2.1 млн. евро за българската страна.