Младите фотографи от фотоклуб "Светлопис" в Смолян представиха няколко успешни изложби за година

© Фокус
"Фотоклуб "Светлопис“ е създаден през юли 2020 година към отдел "Изкуство“ в библиотеката в Смолян. Първоначалната идея бе заниманията да са предназначени за ученическата аудитория и да се провеждат през лятната ваканция. С течение на времето интересът на участниците в клуба към фотографското изкуство се задълбочи и това наложи дейностите да станат целогодишни. С активното участие и подкрепа на ръководителя на клуба, Сашо Сарандалиев, който е доказан майстор-фотограф, в помещение от библиотеката се обособи работен кът с лаборатория за черно-бяла фотография, каквато вече рядко има в страната ни. Благодарение на неговата инициативност, съчетана с ентусиазма и любознателността на младите фотографи, за няколко години клубът подготви и представи пред смолянската общественост 10 самостоятелни изложби“, обясни Хаджиева.
Тя допълни, че заради наложените ограничителни мерки през 2020 година, свързани с ковид-19, дейността на клуба бе ограничена и е имало леко прекъсване. "Национален фонд "Култура“ обяви програма за финансиране, специално насочено към любителското творчество и в частност за възобновяване на дейности с прекъсвания породи ковид-пандемията. Спечелихме този проект и заедно за година реализирахме заложените дейности. Със средствата по проекта се възстанови дейността на клуба. С реализиране на настоящия проект се подпомага развитието на клуба в посока стимулиране на творческия потенциал чрез подкрепа за осъществяване на едногодишна обучителна програма и набиране на нови членове. Закупеното ново оборудване - цветен принтер, компютърна конфигурация и фотоапарат професионален, материали и консумативи се повиши качеството на предлагания краен продукт и спомогна за техническата обезпеченост на фотоклуб "Светлопис““, поясни директорът на библиотеката.
Тя подчерта, че активността на младите фотографи е била изключително голяма и те с голям ентусиазъм са участвали в реализирането на всички изложби. "Това е нещо различно за младежите. Не може тази услуга да бъде предлагана в училище и затова и ние подехме тази инициатива, макар че това е клубна дейност и е по-характерна за читалищата. Тук деца от целия град имат възможност да научат за фотографията, за фотографското изкуство и да бъде различно от тези инициативи, които се предлагат в читалищата“, допълни Хаджиева. Тя отбеляза, че въпреки че дейностите по проекта са приключили, дейността на фотографския клуб ще продължи с бюджет от библиотеката.
Ръководителят на фотоклуб "Светлопис“, Сашо Сарандалиев заяви, че има голям ефект от дейността на клуба и има традиции, създавани през последните 10-15 години. "Проектът бе приет с увереност, че всичко ще бъде свършено и той е подаден като четири теми: "110 г. от освобождението на Родопите“, "Коледа – обичаи и традиции“, "Смолянски творци – фотоочерци, фоторазкази и фоторепортажи“ и "Смолянският фолклор - Костадин Илчев и 101 каба гайди като живо културно наследство. Желанието на учениците бе толкова голямо за работа, фотография и изява и в тази година реализирахме още две изложби – "Мартеници и традиции“ и "Великденски традиции“. Когато базата и подкрепата на ръководството и колектива на библиотеката аса налице, изложбите са качествени и радват посетителите и участниците в изложбите и ефекта от проекта е налице“, уточни Сарандалиев. Той допълни, че участниците в клуба са около 20 и са от 3-ти до 12-клас.