Сухият фонтан до паметника на Гюро Михайлов е поставен на режим. Електронното табло на атракциона се изключва в 18,00 ч. вечер и се включва отново между 6 и 8 ч. сутринта. Това обясни за "Фокус" директорът на ОП "Градини и паркове" Антон Георгиев по повод сигнала на читателка, че водният атракцион не работи дори след ремонта.

Служителите на предприятието са с лятно работно време от 6 до 14,30 ч., а за сухия фонтан специално е определен човек, който има ангажимент вечер да изключва таблото. Ако свети бял екран, това означава, че е забравено да се прекъсне тъчскрийна, разясни Георгиев.

На въпрос не може ли включването и изключването да се прави дистанционно, той обясни, че заради сериозно окастрения бюджет тази година няма да се случи. Когато постъпил на работа през ноември 2023 г., заварил предприятието без главен счетоводител и със 700 000 лева задължения, които разплатил от бюджета за 2024 г. Това наложило стриктни рестрикции и определяне на приоритети.

По темата за водния атракцион Антон Георгиев обясни, че въвеждането на ограничителния режим е заради безразборното цъкане по тъчскрийна и пускане на музика от Youtube на популярни попфолк и чалга изпълнители и песни, вместо да се избере някоя от 15-те вградени програми за различни вариации и конфигурации на водната струя. 

Сухият фонтан заедно с електронното табло бяха изградени от варненска фирма  по време на реконструкцията на Цар Симеоновата градина в мандата на кмета Иван Тотев. Проектът обхваща и съществуващите до тогава странични фонтани на входа на централната алея на парка. Измислен е от варненската фирма "Валдим", която написва софтуера и избира съпътстващата апаратура. Варненци поддържат атракциона до изтичането на гаранционния срок, а след това сухият фонтан е предаден за стопанисване на ОП "Градини и паркове".

"Тъчскрийн панелът не е работил 5-6 години. Когато постъпих на работа, потърсих контакт с варненската фирма, но те ни поискаха 5000 лева само да дойдат до Пловдив. Затова се наложи да търся алтернативи и успях да намеря пловдивски компютърни фирми за поддръжката. Тяхната задача е да направят така апаратурата, че да е съвместима с таблото"  - обясни Антон Георгиев.

Пловдивските компютърни спецове успели да се справят с таблото, но сега им предстои да преодолеят и проблема с подводните фенери. В първоначалния проект от дигиталното табло гражданите могат сами да избират цветовете, с които художественото осветление оцветява водата в страничните шадравани.

Впрочем, същата варненска фирма възстанови и римския акведукт на "Бунарджика".