Младеж от Велико Търново може да е следващият български астронавт
©
"Историческата и духовна столица на България – държавата с най-древно запазено име в Европа, ще има свой щанд по време на събитието, ще участва и голяма група от ученици и млади хора", обяви кметът Даниел Панов.
Същността на Младежкия научен фестивал "Ало, Космос. Говори България" бе представена от Соломон Паси – външен министър в периода 2001-2005-а година и председател на Атлантическия клуб в България. Срещата се превърна в активна дискусия за полетите до Луната, кога човек ще стъпи на Марс, как се развиват космическите технологии и каква е ролята им за цялото технологично развитие на човечеството, има ли извънземен разум и колко необятна е Вселената. Освен ученици и младежи, в събитието се включиха председателят на Общинския съвет Венцислав Спирдонов, учители, IT-компании и други.
По атрактивен и иновативен начин младежкият форум насочва вниманието на младите хора към възможностите за развитие, които науката дава, както и специално към космонавтиката. В програмата са включени разговори с астронавти от NASA, разговори с водещи български и чуждестранни учени и изследователи, творчески работилници, конкурси и други.
Атлантическият клуб в България е основен инициатор на събитието заедно със STEAM and Space Cluster Bulgaria. Фестивалът се провежда под патронажа на Министъра на образованието и науката на Република България и с подкрепата на Посолството на САЩ в България.
Велико Търново е пример, че реализация в сферата на космонавтиката е възможна. През миналата година Самуил Николов, завършил ПМГ "Васил Друмев" и май-младият стипендиант на NASA, сбъдна мечтата си и вече учи космически операции в САЩ. Великотърновецът е вторият българин, който учи в престижния Авиационен университет във Флорида. За целта бе проведена и успешна благотворителна кампания, Община Велико Търново стана официален гарант на Самуил Николов, отпусната бе и сума от бюджета след решение на Общинския съвет.