Министър Найден Тодоров: Хераклея Синтика е един от обектите, които трябва да влязат в ЮНЕСКО
©
Срещата се проведе в Исторически музей. Събитието е част от дейностите по реклама и популяризиране на Хераклея Синтика, изпълнявани по проекта "Реставрация, консервация, популяризиране и опазване на Античен град Хераклея Синтика“, който Община Петрич реализира по ОП "Региони в растеж“ 2014-2020. Участие в нея взеха кметът Димитър Бръчков, служебният министър на културата Найден Тодоров, зам.-министърът на туризма Павлин Петров, народни представители от региона, областният управител Георги Динев, кметове на общини в област Благоевград, ръководителят на проучванията в Античен град Хераклея Синтика проф. д-р Людмил Вагалински, директорът на НАИМ-БАН доц. Христо Петров, представители на туристическия бранш в региона.
Дискусията беше водена от Славка Бозукова – председател на общество "Културно наследство“.
Бяха представени емблематични забележителности, намиращи се на територията на община Петрич и други общини в област Благоевград, които имат потенциал и за единно развитие в туристическо направление.
Кметът Димитър Бръчков каза, че трябва да се отбележи извървяния нелек път, когато се говори за Хераклея Синтика. Отчете и огромните усилия на проф. д-р Людмил Вагалински и неговия екип.
Народният представител инж. Костадин Стойков обърна внимание на необходимостта от административно облекчение за общините за своевременно реализиране на защитени проекти – проблем, който стои все още пред общините. Зам.-министърът на туризма пое ангажимент за подкрепа в популяризирането на Петрич и региона на световни туристически изложения и позиционирането на културното наследство тук като национално значимо.
Служебният министър на културата връчи на ръководителя на проучванията на Античен град Хераклея Синтика проф. д-р Людмил Вагалински грамота "Пазител на наследството“. Найден Тодоров смята, че ще продължи да нараства интересът към този обект в община Петрич. "Интересното в Хераклея Синтика предстои.
Само да работим заедно, както досега – Община, археолози, медии, музея. Благодаря за отличието“, каза проф. д-р Людмил Вагалински.
Почетни грамоти за популяризиране на региона и добро партньорство получиха винарска изба "Рупел“, Ретро музей “Златен Рожен“, Етно селище ДОЛЕНЕ и Надежда Цветкова – продуцент на филма "Вина“.
50 ученици от три петрички училища – ПГ "Пейо Яворов“, ПГИТ "Проф. д-р Асен Златаров“ и СУ "Никола Вапцаров“ бяха приети в първата Академия "Чудесата на България“ и получиха сертификатите си от служебния министър на културата. Бяха поздравени и от зам.-министъра на туризма.
Академията се реализира по едноименния проект на Фондация "Грижа за културно наследство“ по Национална програма за изпълнение на младежки дейности по чл. 10а от Закона за хазарта на министерство на младежта и спорта.
Целта е младите хора да бъдат предпазени от вредните зависимости, като им бъдат дадени нови перспективи за спорт, туризъм, здравословен начин на живот и непрекъснато учене.