Банско е целогодишна туристическа дестинация, но с оглед на световните тенденции, водещите курорти в Алпите и климатичните промени, трябва да се засили тежестта върху развитието на летния туризъм, така че той да се изравни със зимния. Това каза министърът на туризма Евтим Милошев, който е сред специалните гости на официалното откриване на зимния сезон в Банско, предаде репортер на "Фокус“.

Той заяви, че ролята на държавата за развитието на туризма, както в Банско, така и в цялата страна е огромна.

"Напоследък, на няколко пъти се налага да казвам, че липсва големия разговор за българския туризъм.Държавата трябва да сложи приоритет върху туризма, защото България има възможности за целогодишен, устойчив туризъм. България е гостоприемна страна, с изключително културно-историческо наследство и природни дадености. Това са предпоставки за устойчивост в туризма. Сезонността е нещо, което пречка. Устойчивостта идва от целогодишното развитие на туризма. Когато говорим за ролята на държавата – това означава да се постави акцент върху туризма от всяка гледна точка. Тук говорим за входяща инфраструктура, за работа с всички държавни институции. Туризмът в България се прави от частни инвеститори и работодатели, но средата, законодателната рамка, възможностите за развитието на инфраструктурата – всичко това е държавна политика, която може да се изведе от силно устойчиво, редовно правителство, със силна подкрепа, със сериозен парламент. Така могат да се поставят дългосрочни задачи и политики, които разбира се се провеждат през бюджета“, каза още той.

От думите му стана ясно, че според статистиката, 2024 година е била най-успешната за туризма в България, откакто се води такава.

"Годината беше съпроводена с много трудности. Основните проблеми, които имаме с с осигуряването на работна сила, на сезонни работници в туризма. Друг голям проблем са визите и работата на визовите служби в третите страни. През годините визовите служби не са били много натоварени, но сега се получава един голям натиск, заради работната ръка и заради туристически поток. Отпадането на преференциите в данък добавена стойност за спортните съоръжения и туроператорите от 1 юли, също беше проблем. От 1 януари 2025 година законът не предвижда продължаване на преференциалната ставка и за ресторантьорите. Позицията на Министерството на туризма е твърдо в подкрепа на сектора и на бранша, но това е законодателна инициатива. Да видим какво и как ще се случи“, добави Евтим Милошев.

За Шенген:

Министър Евтим Милошев заяви, че това е една много добра и дълго чакана новина.

"Падането на сухопътния контрол ще даде много пряк резултат върху развитието на туризма“, подчерта той.

За увеличението на туристическия данък:

Относно туристическия данък и заявката на редица общини за увеличение, министърът на туризма отбеляза, че той следва да обслужва рекламата на регионите.

"Данъкът е твърде нисък и не актуализиран от години. Едно увеличение няма да даде отражение върху туристически поток, защото това е данък, който се плаща от туриста. Но това са средства, които могат да се ползват в посока реклама на регионите. Нещо, което е много важно и е от интерес на бизнеса и хората“, коментира той.