С празнична Света литургия в храмовете "Свети Николай“ и "Успение на Пресвета Богородица“ започна честването на Богоявление в Карлово на 6 януари, съобщиха от община Карлово.

Кметът на общината д-р Емил Кабаиванов, председателят на Общинския съвет Доньо Тодоров, ръководството на общината, министърът на образованието и науката проф. Галин Цоков, командирът на 61-ва Стрямска механизирана бригада – бригаден генерал Маргарит Михайлов, общински съветници, командването на бригадата присъстваха на тържествения ритуал по освещаване бойното знаме на най-голямото подразделение в Сухопътни войски, състоял се на площад "Васил Левски“. В словото си бригаден генерал Михайлов каза "Бойното знаме и символ и слава, чест и воински дух. Богоявленският водосвет на бойните знамена е дълбока връзка между армията и християнството. Бойните ни знамена са израз на святост и трябва да бъдат пазени като светиня!“.

Велик Богоявленски водосвет бе отслужен на Желязков мост.

Да спасят християнския кръст, в студените води на Стара река влязоха 20 мъже и момчета, най-малкият от които – деветгодишният Борис. Светинята извади 31-годишният Атанас Димитров. Той бе дарен с икона на Иисус Христос и парична сума от д-р Кабаиванов и проф. Цоков. Парични суми от кмета на Карлово получиха и останалите участници в ритуала, които обявиха, че ще предоставят средствата на нуждаещ се техен съгражданин.

По повод 176 години от рождението на Христо Ботев, д-р Кабаиванов и неговият екип, министър Цоков, председателят на Общинския съвет Доньо Тодоров и общински съветници положиха цветя пред къща-музей "Даскал Ботьо Петков“ в Карлово.

За първи път водосвет на знамената е отслужен по времето на цар Симеон I преди битката при Ахелой през 917 година. След 1989 г. ритуалът по освещаване бойните знамена и флагове е възстановен през 1993 година. Оттогава на 6 януари, Богоявление, във всички гарнизони след прочитане на молитвата "За успех на народа", свещеници ръсят със светена вода за здраве и успехи представителни части на Българската армия и нейните бойни знамена.