огнището на птичи грип, което бе констатирано във ферма в Дебелец. Парите ще бъдат осигурени от държавния бюджет и с тях проблемът ще бъде изцяло ликвидиран. Това стана ясно на пресконференция, в която се включиха областният управител Ивайло Здравков, директорът на ОД на БАБХ д-р Станимир Спасов и зам. кметът на Велико Търново проф. д-р Георги Камарашев, предаде кореспондент на "Фокус".
"В световен, в регионален и в общински план кризи има и ще има, но нашата задача като представители на държавната администрация и институции е да реагираме адекватно и законосъобразно на всеки случай“, заяви губернаторът.
Представителите на институциите бяха категорични, че опасност за хората няма. Най-късно до края на следващата седмица процесът по загробване на заразените птици, които ще бъдат умъртвени по хуманен начин, ще приключи. За целта ще се използва терена на старото и рекултивирано сметище в Дебелец, което е с площ от около 2,5 дка. Мястото бе определено като най-подходящо и напълно безопасно, намиращо се само на 2 км. от птицефермата с огнището на птичи грип, от представители на 30 институции. Всеки момент предстои обявяването на обществена поръчка за обработка на терена от специализирана фирма. Охраната на процеса ще бъде поета от ОД на МВР – Велико Търново. Освен птици, там ще бъдат загробени яйца, фуражи и торове от птицефермата. Достъпът до самата птицеферма също е възбранен от момента на установяване на заразата, увери областният управител.
"От началото на кризата са произведени около 8 милиона яйца от тази ферма, те са проследени, а за тези, които са изнесени в две други държави от ЕС още вчера е подадена нотификация. Съответните служби там са информирани, а за всички обекти в нашата страна важи възбрана за продажба на яйца от фермата в Дебелец“, бяха категорични специалистите. Тези яйца ще бъдат унищожени на място.
Причината за кризата все още не е ясна. Проверка е показала, че всички задължителни ветеринарни мероприятия във фермата са спазени.
Ежедневно се правят изследвания в 3-километровата и в 10-километровата зона на подобни обекти. Наблюдават се животните и от личните стопанства, увериха още властите.
Минимум 600 хиляди лева ще струва ликвидирането на кризата с