Налице е тенденция на намаляване, както на планираните, така и на реализираните приходи от общинска собственост в Столична община. Това каза заместник-председателят на СОС от БСП Милка Христова по време на обсъждането на касовото изпълнение на бюджета на Столична община към 31.12.2021 г.

Социалистката обърна внимание на частта "Приходи и доходи от собственост", поради изключително тревожната тенденция, която се очертава.

"В Доклада за касовото изпълнение е отбелязано, че за 2021 г. приходите от общинската собственост са в размер на 29,1 млн. лв. при планирани 40,8 млн. лв. или налице е изпълнение от 71%. В т.ч. приходите от наеми на имущество са с реализация от 15,2 млн. лв. или 86,5 % от уточнения бюджет за 2021 г., а общо събраните наеми за реклама през отчетния период са в размер на 3,134 млн. лв.", посочи Христова.

Тя обясни, че е направила преглед през годините назад какви приходи от общинската собственост са били планирани и какви са постигани. И за да не се търсят оправдания за обективното им намаляване поради Ковид епидемията през 2020 и 2021г. тя посочи примери доста назад във времето. В Бюджета на СО за 2013г. са планирани 45 млн. лв., а са реализирани 38 млн.лв., за 2014 г. са планирани 42 млн. лв., а изпълението е 34 млн. лв., като приходите от от реклама са около 5 млн. лв.

"Сега, почти 10 години по-късно, при променена пазарна среда и трайно увеличаващи се цени на наемите, в бюджета на Столична община имаме планиране и получаване на по-ниски приходи", заяви Милка Христова и допълни, че резултатите от управлението на общинската собственост са най-добрият и точен критерий за капацитета и ефективността на местната власт, а видимо резултатите в Столична община са незадоволителни.

Според нея причините за това са в лошото управление и стопанисване на общинската собственост, включително занижен контрол по отношение изтеклите договори за отдаване под наем на общински имоти и несъбиране на дължимите обезщетения, несвоевременно обявяване на търгове и конкурси, занижени наемни цени при отдаването на общинските имоти и др.

"Нагледен пример в това отношение е хроничната неспособност на Столична община да увеличи приходите от реклама. Години наред приходите са едни и същи - около 3,5 млн. лв., конкурси не се провеждат, а сключените договори са изтекли отдавна", категорична бе Христова.

Общинският съветник обърна внимание и върху друг проблем – качеството с което се реализира инвестиционната програма на Столична община. По думите й е необходимо кметът Фандъкова, общинската администрация и СОС най-после да признаят, че има проблем с планирането, организацията, осъществяването и контрола по цялостния инвестиционен процес.

"Необходим е обстоен одит, установяване на проблемните етапи и вземане на мерки за тяхното отстраняване. В противен случай ще продължим да се въртим в кръг. Ще продължим да планираме "смело", да включваме в капиталовата програма обекти, за чиято реализация не е налице готовност, ще реализираме обектите с явно незадоволително качество и ще продължим да даваме храна за столичния фолклор с феномените "ремонт на ремонта“ и "контрол на контрола". А заплахите на кмета Фандъкова за налагане на глоби за лошото качество на строителството, в никакъв случай не може да компенсира похабяването на общинските финанси", категорична бе Милка Христова.