Костадин Димитров относно милионите левове несъбрани задължения към община Пловдив.
На фона на предстоящото гласуване на бюджета за 2025 година, те настояват за яснота относно финансовата дисциплина на юридическите и физически лица, както и ефективността на събираемостта на публичните вземания.
В питането, подписано от Тодор Токов, Николай Гюров, Владимир Славенски и Александър Ракшиев, се поставят три ключови въпроса:
1. Кои са длъжниците с над 10 000 лв. дълг към Общината към 25 март 2025 г.? Става дума за задължения от всякакво естество – данъци, такси, концесионни възнаграждения, наеми и други.
2. Колко и кои задължения над 10 000 лв. са погасени по давност? Проблемът с изтичащата давност е не само правен, но и морален – когато администрацията не действа навреме, общественият интерес губи.
3. Какви конкретни действия е предприела Общината за събиране на тези задължения?
Общинските съветници търсят отговорност и ясен отчет за усилията – или липсата на такива – по линия на приходната политика.
Според съветниците, ефективното управление на местните финанси започва именно от това – отговорното и навременно събиране на задълженията. Същевременно, те изразяват готовност да съблюдават закона за защита на личните данни и настояват имената на физическите лица да бъдат представени само с инициали.
Темата не е нова, но става все по-наболяла в условията на инфлация, ограничени ресурси и нуждата от прозрачност. Ако дългове в размер на милиони левове "изчезват“ поради изтекла давност или бездействие, обществото има право да знае защо, кой носи отговорност и как това влияе на ключови сфери – от инфраструктура до образование и култура, категорични са от ПП-ДБ.
Те очакват официалния отговор на кмета да им бъде предоставен в законоустановения срок.
Четирима общински съветници от групата на “Продължаваме Промяната – Демократична България" отправиха официално питане до кмета