Михайло Парашчук - авторът на пластичната украса на една от най-красивите сгради в Бургас
©
Събитието е част от проекта "Щрихи от творчеството на Михайло Парашчук в България“, ръководен от архитект Юлия Красовска, която в продължение на шест години е изследвала работата на Парашчук у нас. Нейният труд е събран в книга, представяща богатото му наследство в България.
Кой е Михайло Парашчук?
Украинският скулптор Михайло Парашчук пристига в България през 1921 г. и остава тук до края на живота си през 1963 г.. Той е автор на пластичната украса на едни от най-значимите архитектурни обекти в страната, сред които са: Софийски университет "Св. Климент Охридски“, Народен театър "Иван Вазов“, Канцеларията на Народното събрание, Националната библиотека "Св. св. Кирил и Методий“.
В Бургас неговата работа е запазена в украсата на сградата, в която днес се помещава Областна администрация – навремето построена като седалище на Търговско-индустриалната камара.
Основният лектор – арх. Юлия Красовска, запозна присъстващите с уникалната декоративна украса на сградата, създадена от Парашчук. Благодарение на архивни документи и задълбочени проучвания, тя разкри интересни подробности за процеса по създаването ѝ.
Арх. Иван Бахатуров от "ЕКОАРТ Инженеринг“ пък разказа за реставрационните дейности, извършени през 2013 г., които върнаха сградата към автентичния ѝ облик.
Събитието бе открито от областния управител проф. д.н. Мария Нейкова, която подчерта значението на културно-историческото наследство:
"Щастлива съм, че точно в тази зала, в една от най-впечатляващите сгради на Бургас, мога да отправя призив да бъдем отговорни към материалното и нематериалното културно богатство на страната ни.“
Бе представен изследователски труд на краеведът Соня Кехлибарева върху стенописите на Иван Пенков, които красят малката зала на първия етаж. Тези живописни творби пресъздават традиционните занаяти и поминъка на българите в миналото.
В рамките на събитието бяха представени двадесет акварелни картини на Юлия Красовска, изобразяващи култови сгради, върху които е работил Парашчук. Картините бяха допълнени от архивни фотографии с детайли от фасадите на неговите произведения в София, Бургас, Перник, Русе и Кърджали.
Сред официалните гости на събитието бяха: Димитър Караненов – Почетен консул на Украйна в Бургас, Данка Георгиева – директор на Дирекция "Регионален държавен архив“, Ученици от ПГСАГ "Кольо Фичето“, студенти от НХА – филиал Бургас, граждани и представители на много медии.
Почетният консул на Украйна Димитър Караненов изрази своята благодарност към арх. Красовска за активния ѝ принос към културния и артистичния живот на Бургас.
"Винаги ми е приятно, когато организираме събития съвместно с украински граждани, които са част от Бургас, от нашето ежедневие и бъдеще. Не спираме да търсим и изтъкваме връзките между България и Украйна.“, сподели той.
Тази уникална среща между история, архитектура и изкуство постави акцент върху значението на културното наследство и необходимостта от неговото опазване. Благодарение на усилията на Фондация "Архитектура и изкуство“, Областна администрация Бургас, Община Бургас, Почетното консулство на Украйна и Държавен архив – Бургас, събитието остави трайна следа в културния живот на града.
Историята на Михайло Парашчук продължава да живее чрез неговите произведения, а Бургас – с всяка такава инициатива – доказва, че цени и пази своето минало.