Илиян Павлов на брифинг по-рано днес във връзка с ограниченията за движение на моторни превозни средства на територията на София, които не отговарят на екологичните изисквания. Ограниченият ще влязат в сила от 1 декември 2024 г. до 28 февруари 2025 г.
Целта на нискоемисионните зони е постигане на по-чист въздух през зимните месеци.
При планиране на кампанията последователно са идентифицирани засегнатите групи граждани, бизнеси и институции, и за двете зони. Това са гражданите на София и пътуващите до града; пряко засегнатите от въвеждането на двете зони – живеещите в съответните райони на нискоемисионната зона за отопление и тези на територията на “малкия ринг"..
По-рано на брифинг зам.-кметът по екология Надежда Бобчева сподели подробности във връзка с въвеждането на Нискоемисинонна зона за битово отопление от 1 януари. Ето какво още сподели Илиян Павлов по отношение на нискоемисионната зона, свързана с автомобилите, засягаща "Малкият ринг".
"Така нареченият "Малък ринг" е между бул. "Патриарх Евтимий" , бул. "Генерал Скобелев“, бул. "Сливница", "Опълченска" и бул. "Васил Левски". Всички, които попадат в тази зона от 1 декември, ще бъдат ограничени за влизане в тази зона", подчерта Павлов.
Основните замърсители на въздуха на територията на Столична община са три. На първо място е битовото отопление, второ заема вторичното разпрашаване, а на трето остава автомобилният трафик. Нискоемисионната зона има цел да адресира и него.
Според Павлов третият основен замърсител - автомобилният трафик може да бъде преборен с градския транспорт. В тази връзка той се похвали: "Отчитаме около 90 000 нови пътника тази година".
Той информира, че продължаваме да привличаме все повече пътници.
"Изпълняваме инвестиционна програма, която цели да подменим старите превозни средства, така че градският транспорт да е по-привлекателен и, когато говорим за ограничения – да дадем една добра алтернатива на хората. Строителството на метрото е също така един от начините да стимулираме повече хора да се придвижват без автомобили. Всичките десет метростанции, които строим, се изпълняват по план" – допълни още Илиян Павлов.
Друг важен аспект за привличане на повече хора към алтернативни методи за транспорт е метрото: "Всичките 10 метростанции, които в момента се строят вървят по план, така че в момента, в който започнат да се откриват през следващите години, ще донесът облекчение на трафика", каза още той.
Павлов сподели и новината за изграждането на нови паркинги.
"Ще имаме визия за проектиране на 7 паркинга в кварталите, което също ще спомогне."
Какво се предвижда за нискоемисионната зона транспорт
Тази година към ограничението от миналата година се добавя забраната за влизане и движение в зона "Малък ринг“ на моторни превозни средства от категории M 1 и N 1 с втора екологична група;
Зоната "Малък ринг“ е заключена между бул. “Васил Левски“, бул. "Патриарх Евтимий“, бул. "Ген. Скобелев“, ул. "Опълченска“ и бул. "Сливница“.
- Изключения се правят за:
- собственици или наематели с постоянен адрес в НЕЗ с издаден валиден стикер за локално паркиране;
- хора с увреждания, но те трябва да подадат заявление в ЦГМ;
- гражданите, които имат постоянен адрес в зоната на малкия ринг, но поради една или друга причина нямат издаден стикер за локално паркиране. Те също трябва да подадат заявление в ЦГМ.
- Изключение се прави и за превозните средства със специален режим на движение.
Контролът на автомобилите ще се извършва чрез камери, монтирани на границите на зоната, и специализиран софтуер. Той автоматично извършва проверка в съответните бази данни, за да се установи екологичната група, наличие на основание за изключение и собствеността на всеки автомобил, който преминава през границата на зоната. Софтуерът засича даден автомобил един път на ден. Това се смята за едно нарушение.
От 1 ноември 2024 г. Столичната община започва активна кампания за информиране на гражданите във връзка с въвеждането на нискоемисионни зони за транспорт и за отопление. Това съобщи зам.- кметът по транспорт Месец до въвеждането на нискоемисионните зони в столицата, какво трябва да знаем?
©