"С подписването на меморандума се полагат основите на сътрудничеството между общинското здравеопазване и академичните среди. Това не е формален акт, а нещо, което отдавна искахме да се случи. Преди много години квалификацията беше планова, ежегодна, но след 2000 година системата се промени. Тези отношения са изключително важни за квалификацията и задържането на млади специалисти да останат да работят с договори в общинското здравеопазване" - каза директорът на дирекция "Здравеопазване" в община Пловдив д-р Калин Калинов.
"Не е изненадващо предложението за този меморандум. Искрено благодаря за инициирането за подписването му, тъй като инициативата дойде от общината. Медицинският университет организира много курсове за студенти и специализанти, като обучението е в две части - теоретична и практическа. В интерес на специализантите е" - каза ректорът на МУ проф. Мурджева.
"Благодаря ви като висше учебно заведение и като лекари. Няма как да си лош човек по характер, а да си добър лекар. Няма по-хуманна професия от лекарската. Цял живот учат, не знам друга професия, в
"Медицинският симулационен тренировъчен център е сертифициран, той е пример за добре застъпено практическо обучение във всяка област на съвременната медицина. Надяваме се да помогнем на младите специалисти" - каза проф. Маринов.
Практическото обучение на специализантите може да се извършва само в акредитирани лечебни заведения. В МУ се обучават почти 1000 специализанти от цялата страна и от чужбина, а над 30 души са в общинските болници. Самата специализация, в зависимост от специалността, е с продължителност от 3 до 5 години. По думите на проф. Мурджева, дори общопрактикуващите лекари могат да осигурят база за специализантите.