Служителите от Центъра за спешна медицинска помощ в София се договориха за прекратяването на гладната стачка. Днес бе проведена среща между ръководството на НС "Защита“ в лицето на председателя Красимир Митов, ръководството на ЦСМП – София в лицето на д-р Георги Гелев и гладуващите работещи от ЦСМП – София председателя на секцията на НС "Защита“ в спешния център г-н Валери Кузманов и г-н Владимир Николов. Припомняме, че преди ден служители на Центъра за спешна медицинска помощ в София обявиха, че излизат на протест и щафетна гладна стачка. Те обвиниха директора на центъра, че ги лишава от допълнително възнаграждение на база на "анонимни доноси". Протестът бе организиран от синдикат "Защита".

Ето какво се казва в съобщението, изпратено до медиите:

Срещата премина в добър тон и взаимно уважение и продължи повече от два часа и половина. Страните се споразумяха за възстановяване на социалния диалог и да си сътрудничат и взаимодействат в името на по-добро бъдеще за  здравеопазването, за ЦСМП – София и неговите работници и служители.

Гладуващите работещи от ЦСМП – София приеха от своя страна да прекратят обявената гладна стачка, и бе постигнато съгласие следващата среща между организацията на НС "Защита“ и ръководството на ЦСМП – София да бъде в петък 12.01.2024г. от 14.00 ч., на която да бъдат дискутирани конкретно поставени въпроси свързани с трудовите отношения.

Надяваме се, че и двете страни ще проявят взаимно уважение и коректност и действително, това което бе изговорено на срещата ще бъде изпълнено. Като ръководството на НС "Защита“ и председателя на СС на НС "Защита“ в ЦСМП – София декларират , че договореното ще бъде изпълнено от наша страна, но пък и евентуално, ако бъде нарушен социалния диалог и добрия тон от страна на работодателя, отново ще предприемем съответни действия в защита на законните права и интереси на работещите.

Настоявахме за възстановяване на социалния диалог и за взаимното уважение и зачитане на интересите, тъй като съществуваше реална опасност да се стигне до нарастване на напрежението и разрастване на гладната стачка в национален мащаб.

Но по всички останали искания – обещаното увеличение на възнагражденията от 20% за 2024г., промяната на категорията на труда на първа категория, увеличаване на размера на средствата предоставяни за безплатна храна, подобряване на условията на труд за работещите в спешните центрове – продължаваме да отстояваме, и ще продължим да търсим диалога с Министерство на здравеопазването по въпросите, които са в компетенциите му.