Масивна голяма сграда с добре запазен фундамент и култов комплекс към нея откриха археолозите при разкопките под съборения Бетонен мост в Пловдив. На мястото е намерена монета от 273-274 г. на император Аврелиан. Това съобщи специално за Plovdiv24.bg ръководителят на археологическото проучване Петър Зидаров.

Сградата е с няколко периода на използване, за което свидетелства начинът на укрепване на зидовете - на някои места има суха зидария, на други - хоросан. В момента не може да се направи точна датировка на обекта. Сградата е била много голяма и представителна и попада извън територията на античния град. Според Зидаров това е крайградска вила на някой богат човек. Археологът от ПУ Божидар Драганов е посетил вчера разкопките и е споделил с колегата си, че досега не са проучвани крайградски вили в района на Пловдив.

Открита е и голяма пещ за строителна керамика - тухли и керемиди, но и за нея няма датиращ материал. Другата находка е кладенец, който вече е разкрит на дълбочина 2.5 метра. Подобен на тези в Кючук Париж и във Войводиново, уточни Зидаров.  

Намерени са гробове с кремация и стъклени лакримари, в които са събирани сълзите на опечалените. Засега са регистрирани 5 гроба и вече може да се говори, че този обект е некропол. Два от гробовете са вградени и прилепени към основната сграда.

Според Зидаров това е предхристиянска култова сграда. Част от телата са били изгорени на клада извън зоната на обекта. Основание за това твърдение дава разместването на дългите кости на краката, което говори, че телата са били местени. Другите тела са били кремирани на място. По-голяма яснота за възрастта на починалите ще внесе проучването на антрополога Виктория Русева от БАН. Тогава ще стане ясно дали може да се определи полът на покойните. 

Теренът, който се проучва, е с площ 50 на 15 метра. На обекта работят четирима археолози, заедно с Петър Зидаров. Има и много доброволци. НКЖИ е осигурила земекопна техника и осветление. Археологическото проучване трябва да бъде приключено до края на август.