Машинно-технологичният факултет на Русенския университет "Ангел Кънчев" отбелязва 50 години от създаването си
©
"Машинно-технологичният факултет е място, където образованието и научните изследвания заемат централна позиция. Тук се формират бъдещи лидери и иноватори. Убеден съм, че полученото образование във факултета е предпоставка за успешна кариера и живот“, коментира Драганов. "Нека помним, че технологиите се развиват стремително и това изисква непрестанно усъвършенстване и придобиване на нови знания. Именно те имат решаваща роля за това регионът да утвърждава като водеща дестинация сред инвеститорите“, допълни още областният управител.
От своя страна ректорът на Русенския университет проф. д-р Генчо Попов, който също е възпитаник на факултета, посочи, че през последните пет десетилетия факултетът се е утвърдил като значим център за научно и технологично развитие, съществено допринасящ за индустриалното и иновационно развитие на региона и страната. "Този факултет има ключова роля в подготовката на стотици инженери, допринасящи за модернизацията на индустрията, устойчивото производство и иновациите в различни сектори“, каза проф. Попов, който връчи плакет за изключителен принос към развитието на Русенския университет на декана доц. д-р инж. Димитър Димитров. По думите на ректора плакетът е признание за труда и професионализма на преподавателите, служителите, партньорите и съмишлениците, превърнали факултета в център за иновации и професионално образование. Освен това факултетът получи и ваучер за компютърна система.
Почетният ректор и председател на Общото събрание на Русенския университет академик Христо Белоев, който е и председател на Общинския съвет посочи, че факултетът винаги е бил адекватен на средата, в която се намираме. Той пожела на преподавателите и студентите да си поставят все така високи цели, както е било и досега, за да бъдат винаги на върха.
Сред гостите на събитието бяха още заместник-кметът Димитър Недев, редица представители на бизнеса, както и Негово Преосвещенство Макарий, викарии на митрополита Негово Високопреосвещенство Наум.
Към момента във факултета се обучават над 250 студенти в 5 бакалавърски и 5 магистърски програми. Акредитираните докторски програми са общо шест.
За официална година на основаването на факултета се приема 1974 година, в която с разпореждане № 159/07.08.1974 на Бюрото на Министерския съвет факултетът по Тракторно и селскостопанско машиностроене е преименуван на Машинно-технологичен – наименование, запазено и до днес. Основите на факултета са поставени доста по-рано – още в далечната 1957 година със създаването на катедра "Технология и обработка на металите", с обособяването на факултет по Тракторно и селскостопанско машиностроене през 1966 година и през 1972 година със сформирането на катедрите "Металознание и технология на металите" и "Технология на машиностроенето и металорежещи машини". Тези две катедри са съхранили названието си и продължават да са част от структурата на факултета и днес. Освен тях, в Машинно-технологичния факултет са катедрите "Техническа механика“ и "Чужди езици“.