"УзанаПолянаФест“ е екологичен фестивал. Имаме възможността три дни да живеем балансирано, да използваме всички блага, които съвременният живот ни предлага, но същевременно да го направим в хармония с природата. Това каза организаторът на "УзанаПолянаФест“ Мария Радойчева в "Денят на фокус“ на Радио "Фокус“.  

Той се провежда от 21 до 23 юли и е с вход свободен. Има предвиден терен за палатков лагер, обособени са и паркинги.  

Фестивалът се провежда при строги правила. Отпадъците се събират разделно, а след това се рециклират.  

"УзанаПолянаФест“ предлага пъстра програма за деца и възрастни.  

"Децата имат възможността да играят с природните елементи – шишарки, тревички, камъни, учат повече за природата и опазването на нейните обитатели“, подчерта Мария Радойчева.  

Има и място за духовни практики. "Пространство "Познание“ е презентационен център за обмяна на знания и опит. Тази година фокусът на темите е климатът и адаптацията към климатичните промени. Ще поговорим за това какво всеки един от нас може да направи персонално, за да намали своя въглероден отпечатък. Ще отделим внимание и на растителността, на животинския свят, който също е потърпевш от климатичните промени. Ще поговорим за фотоволтаиците и новите възможности пред хората да санират жилищните си сгради, да използват слънчевата енергия. Ще имаме и соларна точка за захранване на мобилните си устройства“, разказа организаторът.  

Творческите работилници са изключително интересни. Там занаятчии и майстори ще предават опита си на участниците. "Могат да си направят козметика от природни масла и билки, билков сапун или да изваят свещ от пчелен восък. Могат да се научат да превръщат ненужни вещи в нещо полезно“, даде примери Мария Радойчева.  

Организирани са и два похода – преход към връх Исполин, който ще бъде воден от планински спасители, и опознавателен поход в географския център на България – Узана. Ще има и стена за катерения, училище за народни танци, футболен турнир, изброи организаторът на събитието.  

Фермерски базар ще предлага качествени и здравословни продукти от малки ферми и зеленчукови градини.  

За първи път на фестивала ще има зона за зелени стартъпи, обяви Мария Радойчева. "Даваме възможност на новите идеи на млади хора, които със своите разработки се опитват по някакъв начин да допринесат за намаляване на въглеродния отпечатък. Имаме изцяло технологични решения, както и такива, които се отнасят изцяло за здравето на растенията. И нещо, което всички очакваме с нетърпение – един млад стартъп, който внася биоматериали в строителството. Тези стартъпи ще имат своето презентационно време и щандове“, обясни тя.