Успехът на учениците от правната кантора "Томас Джеферсън" е изключителен, но той се обуславя от много работа. Той е заслужен, не е случаен. Това каза д-р Мария Методиева – главен учител по английски език в софийската 2. АЕГ и ръководител на ученическата правна кантора "Томас Джеферсън", в предаването "Утрото на фокус" на Радио "Фокус" с водещ Ася Александрова.

Отборът на 2. АЕГ "Томас Джеферсън“ спечели първо място на Шестото европейско състезание по право за ученици, което се проведе в Румъния.

"Всички мои ученици, които до момента са участвали в такива състезания, са между 60 и 70. Имаме три участия в световни първенства – 2018 г. в Хага, 2020 г. в Гдиня и 2022 г. онлайн, и три европейски първенства. Миналата година отново бяхме на финал, но за съжаление останахме втори“, сподели д-р Методиева.

С част от спечелилия първо място отбор тя работи от миналата учебна година, но с друга – едва от няколко месеца. Те успяват да се подготвят за състезанието за по-малко от два месеца. "Когато им бъде обяснено, че това е много интересно, но в същото време е и изключителен ангажимент в извънучилищното време, защото ние се занимаваме изключително и само извън училище, че това участие отваря врати, учениците, които наистина са насочени към тази област, много лесно се приобщават“, сподели преподавателят.

Първо и задължително условие е учениците да нямат проблем с английския език. "Това е изключително сложно – все пак става дума за правна терминология. На самото състезание се задават въпроси, на които те трябва да отговарят, т.е. те трябва да разберат какво ги питат. Трябва да могат да ползват без проблем всички основни правни документи“, обясни д-р Методиева.

Учениците се запознават с базисните документи – Римски статут, Женевски конвенции, хуманитарно право. "След това влизаме в предходни казуси, които сме разглеждали на предишни състезания, за да видят какво представлява един казус. Четем казуса, коментираме всичко заедно – те и аз. Всяко мнение, независимо колко глупаво може да изглежда то, се разглежда. Казусът е около 20 страници, с точно определени членове и параграфи от Римския статут, по които даденият човек е обвинен в някакво престъпление, и на базата на това ние – прокурори и защита, гледаме кои факти от този казус могат да послужат за едната или другата страна – аргумент, контрааргументи“, разказа Мария Методиева.

По време на състезанието учениците са разделени в два отбора – прокурори и защита. Всеки един от тях може да говори до 10 минути, в които се включват и въпросите от съдиите. "Но ние не знаем предварително колко въпроса ще бъдат зададени. Учениците трябва да могат по време на състезанието да съобразят, на базата на това къде ги прекъсват, как да прекъснат своята реч и да направят така, че тя да е завършена, да има логическа последователност“, обясни д-р Методиева.

Лидия Велкова и Ивая Бойчева са ученички от 12. клас на 2. Английска гимназия, част от отбора.

Лидия иска да учи международни отношения и международно право. "Повече ме интересува криминологията и криминалното наказателно право, но и корпоративното“, сподели тя.

Ивая се е насочила към корпоративното право.

И за двете най-трудната част от състезанието са били не въпросите на съдиите, а оборването на твърденията на защитата и съответно обвинението. За подготовката на своята реч те са разполагали с 5 минути.

"Най-трудно и забавно на нас, защитата, ни беше срещу единия нидерландски отбор от "Алтена Колидж“. Те бяха прекрасни, наистина беше много забавен рунд. Познаваха много добре документите, не четяха речите си, много добре отговаряха на нещата, които ние бяхме казали, и беше много забавно да правя обратното оборване“, разказа Лидия Велчева.