"Джамала“ в Кюстендил, предаде репортер на "Фокус“. В града под "Хисарлъка“ стартира второто издание на Националния маскараден фестивал. "Джамала“ изпълнени с цветове, звуци и емоции, които пренасят гостите му в сърцето на българската култура.
Началото започна с шествие на над 250 деца от Кюстендил, облечени във фолклорни и кукерски костюми като най-малките пазители на традициите. То беше предвождано от кмета на Община Кюстендил инж. Огнян Атанасов.
Във второто издание на маскарадния фестивал, който е двудневен, се включват над 4000 участници от 52 маскарадни групи от всички краища на страната. Гостите имат възможност за преживеят пазената от векове традиция с всичките си сетива.
Самият фестивал има конкурсен характер, а в журито са включени едни от най-добрите професионалисти от страната в областта на етнографията, етнологията и фолклорното изкуство. Те оценяват групите по характерност и представени обичаи, автентичност на облеклото на участниците, артистичност на изпълнението и спазване на традицията при пресъздаването.
В състава на журито са: гл. асистент д-р Иглика Мишкова, д-р доц. Вихра Баева, гл. асистент д-р Милена Любенова, гл. асистент д-р Мариянка Борисова и асистент Елка Минчева.
Кметът на Община Кюстендил инж. Огнян Атанасов откри официално маскарадния фестивал. "Българският народ е преминал през много премеждия в своята история. Това, което ни е съхранило като народ, като дух, като култура – това са вярата и традициите. Днес се пада точно на вас това задължение, да помагате да браним българската традиция, да я предаваме на децата. За мен е огромна радост да открия днешния фестивал“, каза кметът.
За втора поредна година врати отвори и единственото по рода си Джамалджийско село, където гостите могат да закупят ръчно изработени сувенири, кукерски маски и аксесоари за маскарадно облекло. Тази година фестивалът прегръща каузата в подкрепа на Янис, а желаещите да помогнат на 14-годишното момче в битката му с болестта, могат да го направят като оставят своето дарение в дарителските кутии при всяка една къщичка в Джамалджийското село или като закупят артикул от Благотворителния базар. Отпечатани са и 10 000 стикера на стойност 1 лева, чрез които също може да се помогне на кюстендилското дете. В утрешния ден ще бъдат определени и победителите във фестивала. Наградата за първо място е 5 000 лева.
Магията на традицията оживя на