Линков, ГХГ - Пловдив: В последно време сградата на Баня Старинна стана опасна
© Фокус
"Всъщност, не случайно влязохме в процес на проектиране и ремонт, и адаптиране на "Баня Старинна", защото това е една сграда, която въпреки че са правени различни ремонти през годините, те касаят преди всичко покрива и част от фасадите, но цялостно банята въобще не е реставрирана и въобще не е адаптирана, за да бъде едно място, където да се показва изкуство", обясни Линков.
Той добави, че от едната страна, където е последните реставрация и преди на покрива всъщност има един легнал улук, който е предназначен да събира водата от куполите и тя да не са изтича навънка през стрехата, за да не пада върху главите на хората. Но от друга страна пък не може да се сложат и нормалните улуци, като на обикновените къщи. Има един вътрешен отводен улук, на който последната реставрация е направена с обмазване, не с ламарина както се прави в днешно време, която на практика не може да издържи на студ и лед и се е напукала. И в следствие за това там водата прониква през микропукнатини и овлажнява тази част на стената на фасадата.
"Отвътре има влага, и отвънка има влага, и с течение на времето започва да се компрометира стената. Последният инцидент е с два къса от тухли, които бяха паднали. Така че това не е нещо, което да е изненадващо. Старите сгради стареят и затова се налагаше да започнем цялостна реставрация на сградата", посочи Красимир Линков.