Лекари от Пловдив спасиха жена с рядък тумор
© УМБАЛ Каспела
"Жената дойде от Варна, за да диагностицираме кистата. Извършихме панкреатоскопия и установихме, че при нея има сравнително рядка кистична неоплазия, наречена интрадуктална папиларно-муцинозна неоплазия. Биопсирахме я и това се доказа хистологично. По принцип в глобален мащаб диагнозата при тези пациенти се поставя на базата на образни изследвания", разказа гастроентерологът д-р Божидар Христов.
Той и колегите му успяват да направят и цялостно изследване на главния панкреасен канал, което при тези пациенти е почти толкова важно, колкото биопсията. Причината е, че много често кистичните тумори са синхронни и е възможно надолу по канала да се открият и други. А това е ключово за подхода и определя обема на резекцията.
За щастие на пациентката, се оказва, че кистата е само на едно място. Жената е одобрена за роботизираната операция, която пък е извършена от екип начело с проф. д-р Росен Димов, завеждащ Клиниката по хирургия. И за по-малко от седмица е изписана.
"Аз лично бях много впечатлен от това, тъй като тези пациенти стандартно при една отворена операция лежат в болница 10-15 дни. Тръгват си с дренове, възстановяването отнема месеци. Докато тази жена за пет дни си тръгва от болницата така, както е дошла, но излекувана", посочва д-р Христов. И споделя, че добре свършената работа за него е и най-голямото удоволствие.