"Проблемът е, че заплатите са изключително ниски, че няма пари, че има недофинансиране на клиничните пътеки. Имаме с 21% по-малко приходи“, обяснява д-р Мая Попова, председател на синдикалната организация на КНСБ в лечебното заведение и едон от организаторите на протеста.
Исканията на медиците са основната лекарска заплата да е 2000 лева, тази на медицинските сестри – 1500 лева, а тази на санитарите 910 лева. Това е заложено и в договора.
"В момента заплатата, която взима лекар специалист с една специалност е 1037 лева. В зависимост от мястото, на което работи се получават и допълнителни пари – вредни, нощен труд, разположения“, допълва д-р Попова, но уточнява и, че това е крайно недостатъчно. Според нея това води и до много напуснали специалисти.
По думите й единият вариант за справяне със ситуацията е увеличение на клиничните пътеки и на броя на приетите пациенти. Другият е държавата да подпомогне финансово болниците, в които има участие.
При медицинските сестри ситуацията е сходна.
"Моята основна заплата е 820 лева, вземам повече пари за стаж, отколкото за положения за месеца труд“, обяснява педиатричната сестра Евелина Чапкънова, която има 43 години трудов стаж.
Директорът на МОБАЛ "Д-р Стефан Черкезов“ д-р Красимир Поп
© Фокус
ов заяви, че разбира недоволството на колегите си, но и че с бюджета, с който лечебното заведение разполага проблемите не могат да бъдат решени. "Месечно областната болница във Велико Търново получава приходи от Здравната каса между 1,4 и 1,7 милиона лева, а само за сегашната основна работна заплата трябват 1,670 млн. лв. и искането на медиците за увеличение с поне 500 лева няма как да се случи“, обяснява още д-р Попов.
Исканията на КНСБ ще бъдат внесени в парламента, веднага след като се сформира редовен кабинет.
"Настояваме за надбавки 600 лева за лекар, 360 лв. за сестра и 120 лв. за санитар до сключване на новия национален рамков договор за следващата година на касата и до бюджет 2023“, заявява Пламен Радославов, заместник-председател на федерация "Здравеопазване“.
Луиза ТРАНЧЕВА