Лекар за травмите на детенцето на Анка от Пловдив: Асоциирах кръвоизливите със Синдрома на раздрусаното бебе
© Фокус
На предишното съдебно заседание лекари свидетелстват, че състоянието му е било изключително тежко. Имало хематоми и много охлузвания и синини по тялото, крайниците и торса. В момента на постъпването в болницата е било с реална опасност за живота, но е имало сърдечна дейност.
На следващия ден след постъпването на Севда в болницата дежурният лекар в детската реанимация е извикал офталмолога д-р Ангел Атанасов за консултация, тъй като имал съмнения, че бебето е малтретирано.
"По очните дъна на детето имаше доста кръвоизливи, които асоциирах със Синдром на раздрусаното бебе. Кръвоизливите не бяха точковидни, а пръснати, дифузни. Беше в коматозно състояние, с разширени зеници. Открита травма нямаше" - свидетелства днес лекарят.
Той уточни, че от медицинска гледна точка не може само от един преглед да се каже давността на кръвоизливите. Симптомите на Синдрома на раздрусаното бебе са кръвоизливи в самото око и в ретината, посочи офталмологът.
Според обвинителния акт, Анка се ядосала от движенията на детето от стая в стая и започнала многократно да го хапе по тялото и да го дере с нокти, ударила го и с юмрук в лицето. По-късно вечерта майката отново проявила агресия към дъщеря си, като я ударила с ръка в задната част на главата.
Съседката Деница Тодорова от апартамента под жилището на Анка обаче днес разказа, че приемната майка била приветлива, добра жена и се грижела много за детето. Никога не му се карала. Бебето било чистичко, спретнато, нахранено. Майката всеки ден чистела и готвела, била спокойна и не проявявала агресия. Комшийката чувала как си играят и се смеят, виждала ги е да се разхождат навън, не странели от другите майки. Във въпросната вечер се прибрала след тежко дежурство. Полегнала си и в просъница чула някакво тупване от горния апартамент. Не могла да определи откъде идва шума, излязла на терасата, но не видяла нищо, защото вече било тъмно. След малко във входа се чула тупурдия, викане и крякане, но не посмяла да излезе да провери за какво става въпрос.
По същото време пред блока се намирал друг съсед - Северин Бонев, заедно с бившата си вече жена Албена и нейния брат Стефан. Те товарели багаж в микробус, защото на следващата сутрин заминавали за Германия. Чули викове от блока и Северин се качил да види какво става. Анка му казала: "Умира детето ми", той взел на ръце момиченцето, качили се всички в буса и отишли в болницата.
"Детето дишаше, имаше хрипове, очичките му не бяха отворени. Анка плачеше" - разказа Северин. Днес не си спомни майката да му е казала какво се е случило, но в показанията си непосредствено след инцидента е заявил, че по думите на Анка детето паднало от високата спалня на плочките и се ударило.
Социален работник от Комплекса за социални услуги за деца и семейства свидетелства, че Анка Михайлова е преминала задължителния курс за осиновители. В продължение на пет дни, за 50 часа, теоретично са обсъждани темите за семейството, родителството, децата и подготвят осиновителите за предстоящото. Ако се появят някакви притеснения, се насочват към индивидуална консултация. За Анка обаче няма спомен дали е искала такава.
Адвокатите на обвиняемата Анка Михайлова изненадващо се оказаха на различни позиции дали да се разпитват неявилите се днес свидетели. Хари Харалампиев заяви, че към делото могат да бъдат приобщени показанията от досъдебното производство, а с оглед на пестене на процесуално време да се извикат вещите лица. Колегата му Димитър Будаков обаче настоя да се направи още един опит да се извикат неявилите се свидетели.
В крайна сметка съдът реши за следващото заседание на 28 февруари от 9,30 ч. да бъдат призовани останалите четирима свидетели, както и експертите.