Кюстендилското село Горна Гращица с паметник на героите си
© Фокус
На откриването присъстваха кметът на Община Кюстендил инж. Огнян Атанасов, Ангел Джамбазки и Георги Петров от ВМРО, кметът на селото Кирил Кирилов, жители на населеното място. Скулптор на паметника е Димитър Антов.
Тържественото откриване започна с изпълнение на химна на Република България.
"Паметта на героите трябва да се помни. Всеки път, когато минаваме покрай този паметник. Трябва да помним, че тези мъже са дали най-скъпото си – техния живот, за това родината ни да бъде свободна и да имаме правото на свободен избор. Трябва да помним и да бъдем благодарни на Господ за това, че ние имаме възможността да живеем в мир. И днес когато в близост до границите на България се избиват два православни народа, когато в Близкия Изток всеки ден избухват конфликти, ние трябва да сме благодарни и всеки ден да се молим за мир, да благодарим за това, че имаме възможността да живеем кротко, спокойно и необезпокоявани“, каза инж. Огнян Атанасов.
Паметникът беше осветен от Негово Преосвещенство Велбъждският епископ Исаак, втори викарий на Софийския митрополит. "Голяма радост за всички нас, като българи и наследници на бележити мъже загинали вярата и за освобождението на нашата родина, да бъдем събрани днес по повод издигането на паметника, който да напомня да саможертвата на тези мъже, показали какво е да носим в сърцето си вярата и любовта към род и родина. Нека Бог да упокои техните души, нека примерът им да свети винаги пред нашите очи в живота ни“, каза Велбъждският епископ Исаак.
"Върху паметника са изписани имената на 50 герои от селото, дали живота си за да я има днешна България. Предполагам, че тук има наследници на тези герои – бащи, дядовци, прадядовци. Когато ние минаваме пред този паметник, трябва да се сещаме какво тези герои са направили за нашата република и да мислим, какво ние правим за родината. Най-важното за нас е да пазим българската памет, да почитаме историята и да научим децата да обичат родината“, каза в словото си Георги Петров, председател на ВМРО – Кюстендил.
"Паметта е най-важното нещо, което ни пренася във времето. Паметта за нашите предци ни прави това, което сме. Паметта за тези, които са оставили семейство и деца, за да тръгнат на бой и на война, рискувайки най-голямата скъпоценност – техния живот. Това ни задължава. Трябва да ги помним, но трябва да помним и тяхната смелост, кураж, упорство, постоянство и тяхната отдаденост в защита на семейството, на рода, на отечеството. Живеем във времена когато тази памет ни е още по-нужна. Ние българите говорим на български и живеем в България заради нашите предци, чиито имена са върху всеки камък, на всяка плоча, във всяко едно населено българско място. Никой няма право да ни отнема този спомен. Никой няма право да ни казва, че няма смисъл да ги помним тези неща“, каза Ангел Джамбазки.