Традиционният Курс за млади пулмолози, който е част от Програмата за продължаващо следдипломно обучение на Българското дружество по белодробни болести (БДББ), се проведе от 30 ноември до 1 декември 2024 г. в конферентния център на хотел "Интернационал“ в КК Златни пясъци. Тази година той се организира в партньорство с Медицинския университет – Варна, и под егидата на ректора на МУ – Варна проф. д-р Димитър Райков. Темата на обучението беше "Спешни състояния“, с акцент върху интердисциплинарността.

Занятията откри председателят на УС на БДББ проф. д-р Диана Петкова, която подчерта значимостта на знанията за спешните състояния за пулмолозите, благодари за ползотворното партньорство на МУ-Варна и подчерта приноса на поканените за обучението лектори - уважавани специалисти в различни дисциплини от всички медицински университети у нас. Към участниците се обърна проф. д-р Никола Колев, зам.-ректор на МУ - Варна, който поднесе поздравителен адрес от името на ректора на университета проф. д-р Димитър Райков.

Ангажираността на Управителния съвет на сдружението с обучението на младите пулмолози представя председателят на БДББ проф. Диана Петкова: “Стратегическа цел на БДББ е обучението и квалификацията на младите лекари. Гьоте е казал, че един учител е успешен тогава, когато учениците му го надминат, и това е примерът, който следваме. Стараем се да доведем доказали се учени в световната медицина и наред с това утвърдени и уважавани лекари от България, които да преподадат знанията и опита, натрупани през годините. Осигурили сме всички нужни условия, курсовете са безплатни за младите пулмолози, членове на дружеството. Екипите на отделенията от болниците, от които те идват, правят възможното да ги освободят от ангажираност за времето на обучението. Това е една от най-смислените и най-сериозни задачи, които сме си поставили и следваме в продължение на повече от 12 години, защото това е част от предназначението ни като ментори и по-опитни колеги, за да предадем напред наученото от нашите учители."

Лекция на тема "Диабетна кетоацидоза - клинична картина - поведение" изнесе проф. д-р Кирил Христозов от МУ Варна и УМБАЛ "Св. Марина". "​Горни дихателни пътища. Спешни състояния - знания за пулмолози" беше темата на лекцията на проф. д-р Николай Сапунджиев от МУ Варна и УМБАЛ "Св. Марина". "Торакален ултразвук при остра дихателна недостатъчност" изнесе проф. д-р Росен Петков от МУ София и УМБАЛ "Св. Иван Рилски". Лекция на тема "Остър аортен синдром - диференциална диагноза. Аортна дисекация" изнесе . С обзор на тема "​Рентгенологичен калейдоскоп" ​запозна младите пулмолози доц.​ д-р доц. д-р Явор Пейчев от МУ Варна и УМБАЛ "Св. Марина"Г​еорги Вълчев​ от МУ Варна​ и МБАЛ-Варна към ВМА. “Бъбречно-каменна болест. Бъбречна колика​ -​ поведение" е темата на лекцията на доц. д-р Добрин Паскалев​ от МУ Варна. Доц. д-р Валентина Димитрова от МУ Варна и УМБАЛ "Св. Марина" изнесе лекция на тема “Кардио-пулмонална ресусцитация". Проф.​ д-р С​нежа Златева​ от МУ Варна и МБАЛ-Варна към ВМА изнесе лекция на тема “Пневмотоксичност от наркотици". “Алкално-киселинно р​авновесие: от теорията към клиничната практика" е темата на лекцията на доц.​ д-р Йорданка Ямакова​ от МУ София и УМБАЛ Александровска. “Дисеминирано вътресъдово кръвосъсирване (ДИК)​" е темата на лекцията на д-р Росен Рачев от МУ Варна и УМБАЛ "Св. Марина". Първият ден на курса завърши с практическо занятие на тема “Кардио-пулмонална ресусцитация", водено от доц. д-р Йрданка Ямакова​ от МУ София и УМБАЛ Александровска. Демонстрациите представиха специализантите в Клиниката по анестезиология и интензивно лечение в УМБАЛ Александровска д-р Антон Видев, д-р Александър Фарфаров и д-р Теодор Цанков. Лекция на тема “Остър коронарен синдром"  изнесе доц. д-р Явор Пейчев от МУ Варна и УМБАЛ "Св. Марина", а “Инхалаторни устройства и инхалаторни техники" беше темата на лекцията на д-р Николай Кючуков, дм, от МУ Плевен и УМБАЛ “Г. Странски".

Завършилите курса млади пулмолози получиха сертификати, издадени от БДББ и МУ Варна.