Ковачев към Думитру Беяну: Кохезионната политика е един от лостовете за реално сближаване между България и Румъния
© ОА-Русе
Според Ковачев през новия програмен период е много важно да се реализират проекти, които да с по-висока добавена стойност за регионите и съответно ефектите от тях да бъдат още по-осезаеми за гражданите. "Наш приоритет е да направим така, че финансовите средства от Европа да бъдат разходвани по най-обективния начин, като отговорим на очакванията на хората от съответните населени места", коментира Ковачев.
От своя страна Думитру Беяну увери областния управител в подкрепата си и отбеляза, че страната ни е пример за лоялен и коректен партньор. Припомняме, че по новата програма Интеррег VI-A Румъния – България 2021 – 2027 се предвиждат инвестиции за над 207 млн. евро в пограничните райони на двете държави.Те обхващат 8 области в Северна България (Видин, Враца, Монтана, Велико Търново, Плевен, Русе, Добрич и Силистра и 7 окръга в южната част на Румъния (Мехединци, Долж, Олт, Телеорман, Гюргево, Кълъраш и Констанца).
80 % от средствата се предоставят от Европейския фонд за регионално развитие. Бенефициенти по програмата могат да бъдат публичната администрация, бизнес средите, неправителствени организации, университети, научноизследователски институции, представители на гражданското общество, организации в подкрепа на опазването на околната среда, организации в подкрепа на бизнеса.
По време на визитата си в северната ни съседка областният управител бе придружаван от изпълнителния директор на Асоциация "Еврорегион Данубиус" Лили Ганчева, която беше отличена с грамота за цялостен принос в трансграничното сътрудничество. По-рано през деня Ковачев присъства и на финалните пресконференции по два водещи за региона проекта, реализирани по предходната програма между двете държави. Благодарение на единия проект бе извършено цялостно модернизиране на материалната база и повишаване на професионалната квалификация на пожарникари от Русе и Гюргево.
Благодарение на проекта "Инициативи за безопасен регион: окръг Гюргево и област Русе" Първа районна служба "Пожарна безопасност и защита на населението" в Русе е основно ремонтирана и всички помещения в нея са цялостно преоборудвани, така че да отговорят на съвременните европейски изисквания. Реализирани са и редица мерки за подобряване на енергийната ефективност и сигурността. Закупено е и ново оборудване, както и техника за русенската и гюргевската пожарна.
Благодарение на другия проект "Подобрени възли Гюргево-Бяла за по-добра връзка с инфраструктурата ТЕN-Т" са извършени дейности за повишаване на пътната безопасност, а също и за рехабилитация на определени пътни участъци на територията на окръг Гюргево и община Бяла. Благодарение на проекта в община Бяла са ремонтирани близо 5 км. улици, а също така е направено подробно проучване на трафика и нуждите от развитие на пътната инфраструктура за трансграничния район. Създаден е сайт, съдържащ актуализирани данни от територията на Бяла и Гюргево, който показва места, където произшествията са по-чести от средните статистически нива за пътната инфраструктура и спомага за увеличаване на превенцията на пътни инциденти.
По думите на областния управител и двата проекта са пример за това как трябва да бъдат разходвани европейските средства в полза на гражданите, с цел повишаване безопасността на движението по пътищата и стремежа на малките общини за създадат условия за развитие на местното население.